SI NË FILMA/ 18-vjeçari mbeti i vetëm 49 ditë në det në një “kasolle peshkimi” – AlpeGossip
SI NË FILMA/ 18-vjeçari mbeti i vetëm 49 ditë në det në një “kasolle peshkimi”

SI NË FILMA/ 18-vjeçari mbeti i vetëm 49 ditë në det në një “kasolle peshkimi”

Një adoleshent indonezian i cili kujdesej për një kasolle peshkimi mbijetoi për 49 ditë në det duke gatuar peshk mbi dru të marrë nga anija e tij.

Aldi Novel Adilang ishte në kasolle 125 kilometra larg bregut indonezian në mes të korrikut kur erërat e rënda i detyruan anijet e tij të parakohshme, duke hedhur 18-vjeçarin.

Ai përfundoi mijëra kilometra larg pranë Guam-it, ku ai u kap nga një anije panameze.18-vjeçari, nga ishulli indonezian i Sulawesi, ka punuar në një “rompong” – një kurth lundrues peshku pa asnjë motor.

Puna e tij ishte të ndizte llambat e rompongit, të cilat janë të dizajnuara për të tërhequr peshk, raporton gazeta e Xhakartë Post.

Më 14 korrik, rompongu i z. Adilang u godit nga erërat e forta, të cilat i detyruan anijet e tij të largohej.

Ai kishte vetëm një sasi të kufizuar të furnizimeve të mbetura, kështu që ai kapi peshq dhe gatuante duke djegur gardhet prej druri të rompongut.Është e paqartë se si ai mbeti hidratuar.

“[Ai] tha se kishte frikë dhe shpesh bërtiste.”, tha Fajar Firdaus, një diplomat indonezian në Osaka, Japoni për The Jakarta Post.

“Sa herë që pa një anije të madhe, tha ai, ai kishte shpresë, por më shumë se 10 anije kishin lundruar pas tij, asnjë prej tyre nuk u ndal ose pa [atë].”Më 31 gusht, Z. Adilang dërgoi një sinjal radioje emergjente duke parë Arpeggio MV afër. Ai u kap nga anija panameze jashtë ujrave të Guamit.

Adilang mbërriti në Japoni më 6 shtator dhe u kthye në Indonezi dy ditë më vonë, ku ai tani është bashkuar me familjen e tij. Thuhet se ai është në shëndet të mirë.

“Ai tani është kthyer në shtëpi dhe ai do të jetë 19 më 30 shtator – ne do të festojmë”, tha nëna e tij.