“TË DUA MAM…”/ Si zgjodhën VIP-at shqiptarë të urojnë nënat për 8 marsin (FOTOT) – AlpeGossip
“TË DUA MAM…”/ Si zgjodhën VIP-at shqiptarë të urojnë nënat për 8 marsin (FOTOT)

“TË DUA MAM…”/ Si zgjodhën VIP-at shqiptarë të urojnë nënat për 8 marsin (FOTOT)

Dita ndërkombëtare e gruas ose 8 marsi, përkufizohet si një lëvizje për të drejtat e grave. Kjo ditë festohet në shumë vende të botës po ashtu edhe në vendin tonë e cila është një festë zyrtare që ju dedikohet vetëm grave dhe nënave.

VIP-at shqiptarë nuk kanë lënë pa uruar gratë dhe të gjithë nënat shqiptare për festën e 8 marsit por gjithashtu edhe urime të veçanta për mamatë e tyre. VIP-at e përkufizojnë nënën  si “Dashninë e jetë”, “Vendin tënd nuk e zëvëndëson asnjë”, “E bukura jon”apo edhe “Kukulla ime e bukur”.

ALPEgossip ju sjell disa prej urimeve më të veçanta

 

View this post on Instagram

Gezuar 8Marsin e bukura jone! Te dua mam❤️

A post shared by AURELA HOXHA (@hoxha_aurela) on

View this post on Instagram

Gezuar 8 Marsin ! Mora lule sot… Nuk ishte ditëlindja ime ose ndonjë rast special. Patëm zënkën e pare mbrëmë. Ai tha shumë gjëra të këqija që më lënduan. E di që i vjen keq dhe që nuk i mendon ato që tha. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Nuk ishte përvjetori ynë apo ndonjë rast special. Mbrëmë, ai më përplasi pas murit dhe më goditi. Dukej si makth. Nuk mund ta besoja se ishte reale. U zgjova e lënduar në mëngjes dhe me të nxira. E di që atij duhet t'i ketë ardhur keq. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Nuk ishte Festa e Gruas ose ndonjë rast special. Mbrëmë, ai më rrahu sërish. Dhe ishte më keq se herën e kaluar. Po e lashë atë, çfarë do të bëj? Si do të kujdesem për fëmijët e mi? Po për para’ si do ja bëj? Por e di që atij duhet t’i ketë ardhur keq. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Sot ishte një rast special. Ishte dita e funeralit tim. Mbrëmë, më në fund ai më vrau. Më rrahu për vdekje. Sikur të kisha patur aq kurajë dhe forcë për ta lënë, Nuk do të kisha marrë lule… sot. Ju pyesni, pse nuk u largua? Une e pyes, pse e goditi? P.Kelly Nje lutje per shpirtin e shume grave te lenduara, e te vrara nga dora e nje mashkulli. 🤍 DUAJE VETEN GRUA.

A post shared by Xhensila Myrtezaj (@xhensilamyrtezaj) on

View this post on Instagram

Be a lady they said. Don’t talk too loud. Don’t talk too much. Don’t take up space. Don’t sit like that. Don’t stand like that. Don’t be intimidating. Today is International Women’s Day. For years I’ve questioned, is what I’m doing ok? Am I doing too much, am I too naked? who cares?? But I care! No I don’t, yes I do! The back and forth would kill me! I’ve worked so hard to be proud of my choices and sacrifices I make every day to be here today and be who I am. I can only imagine decisions made by women, mothers, sisters, aunties, women CEO’s, grandmothers, godmothers, godsisters, foster mothers, foster sisters, any role any woman takes on in life! So today I stand for all of you who are proud of who you are, what you’ve done in your past, present and future! Here’s to creating your own legacy. Here’s to us. Love yours forever, Rita Quote from @girls.girls.girls.magazine by #CamilleRainville #Internationalwomensday #internationalwomensday2020 #IWD #IWD2020 📸@ronanpark

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

View this post on Instagram

7 gra të vrara në 2 muaj! 8 Marsi edhe një ditë bilanci. Diku protestojnë, diku festojnë e diku heshtin dhe vuajnë. Ne kemi fuqinë për të ndryshuar, por ndonjëherë jemi kaq të pafuqishme për të dalë nga naiviteti ynë e për ta kuptuar kete gje. 8 Marsi “Dita Ndërkombëtare e Gruas” Data 8 Mars për shumë nga ne njihet si festa që ua dedikojmë nënave, të cilat gjatë gjithë jetës vëmendjen më të madhe jua kanë dhënë fëmijëve. Kjo datë është kthyer në ditën e mirënjohjes dhe dashurisë kundrejt tyre për përkushtimin që kanë dhënë në të gjithë botën. Unë 8 Marsin e shikoj si ditë feste, por edhe revolte, ditë lulesh, por edhe reflektimi, ditë për t’u festuar me të afërmit, por edhe ditë solidariteti. “Nuk kam takuar asnjëherë një femër që nuk është e fortë, por ndonjëherë ato nuk dinë ta tregojnë forcën që kanë. Duhet një tragjedi që një femër të shfaqë forcën e saj. Mesazhi im është që ta shfaqni forcën para tragjedisë.”- Diane von Furstenberg Shekulli XXI, është shekulli i grave! Gëzuar të gjithave! 💐🙏🏼❤️ @zhaklinlekatari #haramtamlinenanes #haramqumeshtinenes

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on