TEMPERATURAT E LARTA TË VERËS/ Mjekët: Mos bëni seks. Bëni dush – AlpeGossip
TEMPERATURAT E LARTA TË VERËS/ Mjekët: Mos bëni seks. Bëni dush

TEMPERATURAT E LARTA TË VERËS/ Mjekët: Mos bëni seks. Bëni dush

Me temperatuart e larta në Kolumbi, vendasit në qytet kanë nevojë për dushe të ftohta edhe për një arsye tjetër. Atyre iu është thënë që nuk duhet të kryejnë marrëdhënie seksuale për të përballuar motin e nxehtë.

Santa Marta është një qytet bregdetar piktoresk në Detin Karaibe, në krahinën veriore të Magdalenës. Me temperaturat e verës që ngrihen mbi 40 gradë celsius mund të duket si koha e përkryer për seks, por sekretari i shëndetësisë i qytetit ka paralajmëruar banorët vendas që të përmbahen.

Sekretari Julio Salas tha se shmangia e seksit në mes të ditës ishte logjike, ashtu si njerëzit duhet të shmangnin stërvitjen e lodhshme në kushte të tilla.

“Prandaj, është më mirë të kryeni marrëdhënie seksuale natën kur temperatura e ambientit është më e ulët,”-tha ai.

Ata që kanë kondicionerë, megjithatë, kanë bekimin e Salas për të marrë sa më shumë kënaqësi gjatë pasdites.

Ndërsa temperaturat e verës zakonisht janë të larta në Santa Marta, qyteti ka qenë në kthetrat e një valë të nxehtë gjatë javëve të fundit.

Ndërsa spitalet janë mbushur me pacientë që vuajnë nga të përzierat, të vjellat dhe dhimbja kokës, të gjitha simptomat që shkaktohen nga moti nxehtë.