Ushqimet më të pasura me antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të bini nga pesha – AlpeGossip
Ushqimet më të pasura me antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të bini nga pesha

Ushqimet më të pasura me antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të bini nga pesha

Antioksidantët janë të rëndësishëm për shëndetin tuaj, pasi ata punojnë për të mbrojtur qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga oksiduesit, të cilët janë radikalet e lira që ndikojnë në përhapjen e sëmundjeve të ndryshme.

Një studim i vitit 2014 i botuar në një gazetë për kërkime në shkencat farmaceutike raportonte se antioksidantët janë një faktor i rëndësishëm për të ruajtur shëndetin optimal të qelizave.

Ato ndihmojnë në parandalimin e plakjes dhe sëmundjeve të ndryshme kronike, duke përfshirë diabetin, kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Këto që sapo pohuam e bëjnë të rëndësishme që në listën e ushqimeve të dietës suaj të përfshini të tilla ushqime, të pasura me antioksidantë.

Ushqimet antioksiduese që duhet të bëni pjesë të dietës suaj:

1. Çokollata e errët

2. Angjinare

3. Arrat

4. Boronicat

5. Lakra kale

6. Spinaqi

7. Luleshtrydhet

8. Panxhari

9. Brokoli

10. Fasulet