Vëmendje/ Këto 6 ushqime po ju shkatërrojnë lëkurën – AlpeGossip
Vëmendje/ Këto 6 ushqime po ju shkatërrojnë lëkurën

Vëmendje/ Këto 6 ushqime po ju shkatërrojnë lëkurën

Ushqimet janë një burim i domosdoshëm i mbijetesës së njerëzve, megjithatë shpesh rezultojnë edhe të dëmshëm për lëkurën. Disa ushqime arrijnë të prishin balancat e hormoneve duke shkaktuar probleme të vazhdueshme të lëkurës. Ja cilat ushqime duhet të reduktoni nga konsumi juaj i përditshëm:

1. Produktet e bulmetit

 

Bëni kujdes me sasinë e konsumuar të produkteve të bulmetit, pasi ato janë ushqime që nxisin inflamacionin në trup.

 

2. Gluteni

 

Ashtu si qumështi, gluteni është një tjetër ushqim i fortë pro-inflamator.

3. Soja

 

Fitoestrogjeni në soje shkakton puçrra në fytyrë. Lexoni mirë etiketat e ushqimeve të ambalazhuara, sepse soja mund të jetë përbërës i tyre!

4. Kikirikët

 

Edhe ata që nuk janë alergjikë ndaj kikirikëve mund të përjetojnë efekte anësore si çrregullime hormonale dhe inflamacion të lëkurës.

5. Kafeina

 

Kafeina mund t’i privojë trupit tuaj magnezin, zinkun dhe vitaminën B, duke ndikuar kështu drejtpërdrejt në shëndetin e lëkurës.

6. Vaj luledielli

 

Vajërat për gatime kanë sasi të lartë të yndyrnave omega-6, të cilat shkaktojnë inflamacion të lëkurës.