Zbuloni 5 hilet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë – AlpeGossip
Zbuloni 5 hilet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Zbuloni 5 hilet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Me siguri e njihni një person që ju duket sikur nuk sëmuret asnjëherë.

Nëse keni menduar ndonjëherë çfarë bëjnë këta njerëz për të qenë në formë gjatë gjithë kohës, është koha të mësoni disa nga hilet e tyre:

Flenë mjaftueshëm– Gjumi është çelësi për një sistem imunitar të fortë. Një studim ka treguar se njerëzit që flenë vetëm 5-6 orë gjatë natës kanë 30% më shumë gjasa t’i zërë gripi kur ekspozohen ndaj një virusi, krahasuar me njerëzit që flenë më shumë se 7 orë.

Konsumojnë ushqime të pasura me vitaminën C– Të dhënat shkencore vërtetojnë se vitamina C përmirëson imunitetin. Sa herë që ndjeni se diçka nuk po shkon mirë, pini vitaminë C.

Shmangin stresin– Është vërtetuar shkencërisht se stresi dobëson sistemin imunitar. Prandaj duhet ta shmangni stresin në një mënyrë të shëndetshme.

Janë të pastër- Larja e duarve dhe heqja e mikrobeve ka një super ndikim te njerëzit që janë imunë ndaj gripit. Mbani frymën për 15 sekonda nëse dikush është duke u teshtirë pranë jush dhe duket me grip.

Bëj stërvitje rregullisht- Stërvitja rregullisht forcon sistemin imunitar dhe ju rrezikun më pak nga infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes.