DESTINACIONET MË TË MIRA/ Shihni 10 vendet më të mrekullueshme të botës (FOTO) – AlpeGossip
DESTINACIONET MË TË MIRA/ Shihni 10 vendet më të mrekullueshme të botës (FOTO)

DESTINACIONET MË TË MIRA/ Shihni 10 vendet më të mrekullueshme të botës (FOTO)

Ekspertët e aventurës së Lonely Planet kanë zbuluar destinacionet më të mira të udhëtimit për 2019. Vendi që qëndron në krye të listët është Sri Lanka.

Lonely Planet liston 10 vendet e para, 10 rajonet më të mira, 10 qytetet më të mira dhe destinacionet me vlerë më të mirë.

Qyteti më i mirë konsiderohet Kopenhagën dhe rajoni më i lartë është Piemonte e Italisë, e ndjekur nga Catskills në SHBA, Peru veriore, Qendra e Kuqe e Australisë dhe malësitë dhe ishujt e Skocisë.

“Lonely Planet”, thotë se Sri Lanka ka vendosur të ketë momentin e saj në diellin ekuatorial dhe ndryshimet e shpejta pas dekadave të konfliktit civil.

Agjencia thekson se vendi është plotë adrenalinë, i përshtatshëm për eko-turizëm, për mirëqenie dhe ushqime nga më të mrekullueshme për të gjitha buxhetet.

Në vendin e dytë renditet Gjermania, e pas saj vjen Zimbabve, duke u konsideruar si një nga destinacionet më të sigurta të Afrikës … të bekuar nga vendasit ultra-miqësorë, parqet kombëtare me pesë pishina, rrënojat arkeologjike të trashëgimisë botërore, malet e pyllëzuara dhe ujëvarën e famshme “Victoria”.

Në listë janë Panamaja, Kirgistani, Jordania, Indonezia, Bjellorusia, Sao Tome dhe Principe, dhe Belize.