A E DINI ÇFARË I NDODH PENISIT TUAJ GJATË VERËS DHE DIMRIT? Ja fjalët e ekspertes - AlpeGossip
A E DINI ÇFARË I NDODH PENISIT TUAJ GJATË VERËS DHE DIMRIT? Ja fjalët e ekspertes

A E DINI ÇFARË I NDODH PENISIT TUAJ GJATË VERËS DHE DIMRIT? Ja fjalët e ekspertes

Gjatë verës, një postim në Reddit u bë viral pasi një burrë deklaroi se penisi i tij shfaqej më i madh gjatë muajve të nxehtë, diçka që një doktor e konfirmoi më vonë.

Tani, një eksperte thotë se gjatë dimrit, efekti është i kundërt, duke bërë që penisi tek meshkujt të duket më i vogël.

Duke fajësuar motin e ftohtë për një zvogëlim të madhësisë, ulje të ereksionit dhe orgazmës, Annabelle Knight, eksperte e marrëdhënieve seksuale, ka zbuluar se enët e gjakut në penis mund të zvogëlohen për shkak të temperaturave të ftohta.

Logjika është e thjeshtë; trupi synon të ruaj energjinë gjatë një moti të ftohtë duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në gishta, pjesën e këmbëve dhe në “shtojca”, duke shkaktuar pësojë tkurrje, shkruan “Mail”.

Duke folur për Femail, ajo tha: “Njerëzit mund të presin që penisi i tyre të zvogëlohet deri në 50 për qind në gjatësi dhe 20 deri në 30 për qind në gjerësi  kur moti të jetë i ftohtë”.