ALEATE E BUKURISË/ Kafenë mund ta përdorni edhe si produkt kozmetike – AlpeGossip
ALEATE E BUKURISË/ Kafenë mund ta përdorni edhe si produkt kozmetike

ALEATE E BUKURISË/ Kafenë mund ta përdorni edhe si produkt kozmetike

Përveç përfitimeve pozitive që ka në organizëm , kafenë  tashmë ju mund ta përdorni edhe si produkt kozmetike sepse ka efekte të jashtëzakonshme për lëkurën, flokët, fytyrën e trupin.

1.Krem anti celulit                                                                                                                                             

Kafeina është një substancë që mund të luftojë celulitin, ju mund të bëni përgatisni në shtëpi kafen në formë  kremi duke e ​​përzier me vaj bajame të ëmbël. Kjo është me të vërtetë efektive.

2.Trajtim për flokët                                                                                                                                           

Duket se kafeja është produkt fantastik për flokët. Ziejeni kafenë, lëreni të ftohet dhe shtoni ujë, përpara  se ta aplikoni atë. Pas 15 minutash lajini flokët me ujë dhe shampo. Në qoftë se ju e bëni këtëtrajtim një herë në javë do të shihni se flokët tuaj do të shkëlqejnë gjithnjë e më shumë.

3.Skrab për trupin                                                                                                                                                   

Nëse ju doni të përgatisni në shtëpi një skrab natyral për trupin, bashkoni një lugë kafeje me vaj ulliri. Përhape në lëkurë përpara dushit,që të eliminojë të gjitha qelizat e vdekura .

4.Trajtim për rrathët e syve      

                                                                                                                            

Në rast se keni rrathë të zinj poshtë syve , përdorni llumin e kafesë, duke e përzier me kos e disa pika limoni. Aplikojeni në rrathët e syve dhe pastrojini pas 10 minutash.

5.Maskë për fytyrën                                                                                                                                                 

Nëse ju pëlqen të përgatisni maska bukurie natyrore në shtëpi, të përzieni llumin kafeje të përzier me një lugë gjelle mjaltë dhe vaj bajame të ëmbël. Aplikoni atë në fytyrën tuaj dhe pastrojeni fytyrën me ujë pas dhjetë minutash. Lëkura do të pastrohet tërësisht.