“DASHURI ME SHIKIM TË PARË”/ Alban Skënderaj për Miriamin: I jam shumë mirënjohës – AlpeGossip
“DASHURI ME SHIKIM TË PARË”/ Alban Skënderaj për Miriamin: I jam shumë mirënjohës

“DASHURI ME SHIKIM TË PARË”/ Alban Skënderaj për Miriamin: I jam shumë mirënjohës

A Live Night’ erdhi edhe këtë të shtunë me një nga artistët padyshim më të dashur të publikut. Jo vetëm për muzikën dhe artin e mirë që sjell, por Alban Skënderaj ka ruajtur gjithmonë një imazh shumë të pëlqyer nga audienca të të gjitha moshave prej vitesh. Këngëtarin dhe producentin e kemi parë shumë rrallë në dalje televizive apo intervista, ndaj kjo e ‘A Live Night’ ka rrëfime shumë speciale dhe të padëgjuara më parë nga artisti.

E së bashku me partneren e tij, këngëtaren e njohur Miriam Cani, artisti na tregoi se si lindi historia e dashurisë mes tyre që sot është bekuar me dy engjëj të vegjël.

“Njohja me Miriamin edhe pse këto dashuri me shikim të parë nuk jam shumë i sigurt, jam skeptik por realisht me Miriamin ka pasur diçka të ngjashme. Energjia, simpatia, ishte e menjëhershme. Ne kemi ndejtur kur sapo jemi takuar disa orë bashkë. Jemi ulur, kemi folur dhe thjesht kemi folur. Kemi folur për familjen, muzikën, historitë tona dhe kishte një kimi. Nuk zgjati shumë që nga kimi u kthye në diçka më shumë në vetëm pak ditë. Unë e quaj dashuri me shikim të parë, nëse në pak ditë ti rri dhe të rreh zemra për dikë. Edhe kështu ka qenë për ne të dy. Rrethanat ishin të çuditshme dhe rastësi e fat për ne të dy që u njohem, se mundet dhe të mos ndodhte kurrë. Ishte një iniciativë e babit të Miriamit që u takuam rastësisht në Tiranë dhe ai kishte shumë dëshirë që Miriami atëhere të integrohej në tregun shqiptar. Më tha kam shumë dëshirë që ti të bësh një këngë me Miriamin. Mua më pëlqeu shumë ideja sepse Miriami në atë kohë ishte në kulmin dhe majat e muzikës europiane dhe atëhere nuk ka ekzistuar si sot, Dua Lipa, Rita Ora. Atëhere, ndoshta Miriami ka qenë e para që ka bërë diçka në këto shtete të mëdha të nivelit ndërkombëtar dhe për mua ishte shumë intriguese. Lamë një takim në Zvicër në një koncert të përbashkët dhe pjesa tjetër pastaj është histori. Unë jam shumë mirënjohës ndaj Miriamit dhe ndoshta tingëllon klishe e thënë për një partnere, por jam shumë mirënjohës sepse të arrish të bësh atë që bën ajo dhe të gjesh balancat dhe energjinë për të qenë pak kudo është për t’u admiruar. Miriami është sjellë me mua jo sikur është një partnere artiste, por sikur është një partnere që ka vendosur të mbështesë partnerin e saj ‘full time’. Ajo ka merita të jashtëzakonshme se jo vetëm më mbështet mua, por ruan dhe emrin e saj me shumë dinjitet, me shumë pasion dhe sakrificë. Është një nënë që nuk e di, jam me të vërtetë shumë me fat, sepse duke qenë dhe artiste, arti shpesh të shpërqëndron. Bota e artit është ndonjëherë më e kundërta e mundshme e të qenurit familjar, sepse ke nevojë të dalësh, të harrosh, të humbasësh. Unë do t’i jem gjithmonë mirënjohës, padiskutim ajo është gjysma e punës, suksesit dhe arritjeve të mia. Miriami më kritikon shumë për faktin se jam i pakënaqur dhe që jam pak impulsiv ndonjëherë, por me të vetën se unë jam zakonisht natyrë e qetë po me të e bëj këtë kompesimin. Unë jam tip që me vetë me Miriamin e them më shpejt se ç’duhet ndonjë fjalë, por jam dhe tip që kërkoj falje, e shoh në sy gabimin dhe e them haptas, më fal.”