Dhëmbë të bardhë dhe të fortë? Këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumojmë – AlpeGossip
Dhëmbë të bardhë dhe të fortë? Këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumojmë

Dhëmbë të bardhë dhe të fortë? Këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumojmë

Kujdesi për dhëmbët është shumë i rëndësishëm dhe një nga mënyrat më të mira që dhëmbët të jenë gjithmonë të fortë dhe të bardhë është të kujdesi për ushqimin. Disa ushqime janë favorizuese për shëndetin e dhëmbëve dhe konsumimi i tyre ndihmon që goja jonë të duket më perfekte.

1.Karrota

Karotina është e mirë për mukozën e gojës dhe mishrat. Gjithashtu e bën smaltin e dhëmbëve të fortë. Karrotat e freskëta janë një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur dhëmbët dhe mishrat e shëndetshëm.

2.Peshku

Gjithkush e di se dhëmbët kanë nevojë për kalcium, por fosfori që gjendet tek peshku është gjithashtu një nga elementët më të rëndësishëm për mbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm.

3.Majdanoz

Majdanozi është një nga burimet kryesore të kalciumit dhe kjo është shumë e rëndësishme për shëndetin e dhëmbëve.

4.Mollë

Mollët janë jashtëzakonisht efektive kur bëhet fjalë për trajtimin e problemeve të dhëmbëve dhe parandalimin e tyre.

5.Kivi

Ky frut ka shumë vitaminë C dhe nëse ju mungon vitamina C, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet dhe mishrat fillojnë të gjakosen.

6.Qepë

Ky është një antibiotik natyror që vret bakteret e dëmshme në gojë.

7.Susami

Susami heq gurëzat e dhëmbëve shumë mirë dhe e bën smaltin më të fortë.

8.Djathi

Djathi i fortë ka shumë pak kripë dhe shumë kalcium. Djathi ndihmon për të mbajtur ekuilibrin e duhur të pH-së që nuk lejon që bakteret të riprodhohen (disa lloje djathi mund të shkaktojnë erë të pakëndshme).

9.Çaji jeshil

Çaji jeshil vret bakteret që dëmtojnë dhëmbët, përveç kësaj çaji jeshil e bën frymën tuaj shumë të freskët.