Dhjetë mënyra si t’i pastroni thembrat tuaja në kushte shtëpie! – AlpeGossip
Dhjetë mënyra si t’i pastroni thembrat tuaja në kushte shtëpie!

Dhjetë mënyra si t’i pastroni thembrat tuaja në kushte shtëpie!

Thembrat kanë qenë dhe janë një problem i madh për shumë njerëz. Ajo lëkurë e ashpër, e çarë dhe e skuqur nervozon çdokënd.

1- Listerinë ( shpërlarës goje) dhe uthull!

Këto dy produkte ju ndihmojnë të pastroni këmbët tuaja. Hidhni listerinën dhe uthullën në një legen me ujë dhe i mbani këmbët për disa minuta. Më pas shpërlajini ato me ujë të pastër dhe do të shihni ndryshimin mahnitës.

2- Mjaltë, miell orizi dhe uthull!

 

E mbani për rreth 10 minuta, i shpërlani këmbët dhe do të ndiheni më ndryshe. E përsërisni këtë procedurë rreth 2-3 herë në ditë, për 3-4 javë.

3- Banane!

Merrni dy banane të pjekura mirë, përzieni me pak paste dhëmbësh dhe lyeni këmbët. Mbajeni për 20 minuta dhe shpërlajeni me ujë të bollshëm.

4- Mjalti!

Edhe mjalti ashtu si përbërësit e tjerë ka veti shëruese për thembrat. Dritare.net ju sugjeron të merrni pak mjaltë dhe të lyeni këmbët, do të shokoheni me rezultatin.

5- Vaji i vegjetal!

Si fillim. i thani këmbët duke përdorur një peshqir. Pastaj, lyeni dorën me pak vaj vegjetal dhe e lini për pak minuta. E shpërlani me pak ujë dhe do shihni ndryshim në thembrat tuaja.

6- Sodë buke!

Mbani këmbën për 15 minuta në ujë me sodw dhe shpërlajeni, rezultati do të jetë fantastik.

7- Xheli i aloe veras

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, bima magjibërëse do t’ju ndihmojë edhe në këtë rast. Merri xhelin e aloe veras dhe lyeni thembrat tuaja, e ato do të jetën të bukura e të bukua si mëndafsh.

8- Vazelinë dhe limon

Vazelina, gjithashtu ju ndihmon në këtë rast. Merrni pak krem dhe limon e lyeni thembrat, e lini për pak minuta sa tha thithë dhe i lani.

9- Kripë!

Sigurisht që dhe kripa do t’ju ndihmojë në këtë rast. Dritare.net ju sugjeron të merrni pak kripë, ta hidhni në një legen me ujë. Futini këmbët aty dhe mbajini për pak minuta. Nxirrini dhe fshijini me peshqit, në pak minuta thembrat tuaj do të jenë të pastra nga ashpërsia dhe çarjet.