DJERSINI GJATË NATËS? Ja arsyeja pse ndodh kjo – AlpeGossip
DJERSINI GJATË NATËS? Ja arsyeja pse ndodh kjo

DJERSINI GJATË NATËS? Ja arsyeja pse ndodh kjo

Zgjimi  natën nga vapa dhe djersitja është një nga ndjenjat më të pakëndshme. Këto valë të nxehtësisë intensive mund të ndërpresin një gjumë të qetë  dhe të lënë të ndjehesh pa energji të nesërmen. Të kuptoni arsyen pse ju ndodh kjo gjë shpesh është dhe hapi i parë për ta zgjidhur këtë problem. Më poshtë kemi listuar disa nga shkaqet më të zakonshme të djersitjeve së natës. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se djersitja juaj e natës mund të shkaktohet nga klima e nxehtë në të cilën ndodheni, shumë batanije ose madje edhe një dyshek. Nëse nuk është kështu, një nga këto shtatë shkaqe mund të shpjegojë pse po përjetoni djersitje gjatë natës:

Ilaçet: WebMD shpegon se disa ilaçe madje dhe aspirina mund të shkaktojnë djersitje natën.

MedicineNet thotë se dhe infeksione të ndryshme mund të shkaktojnë djersitje natën.

Stresi dhe ankthi mund të shkaktojnë që trupi juaj të djersis gjatë natës. Klinika Mayo thotë se simptomat e tjera të ankthit përfshijnë nervozizëm, tensione dhe probleme të gjumit.

Apnea shkatërruese e gjumit ose ndonjë çrregullim gjumi mund të shkaktojë djersitje gjatë natës. Simptoma të tjera që mund të shoqërojnë çrregullimin e gjumit përfshijnë zgjimin e menjëhershëm, kollitje ose dhe ndjesia e mbytjes. Gjithashtu disa simptoma të tjera janë dhe përgjumja gjatë ditës dhe presioni i lartë i gjakut.