“Duam nuk duam na i kanë KOPJUAR”/ 11 SUPERHITE që të huajt i morën dhe i kënduan – AlpeGossip
“Duam nuk duam na i kanë KOPJUAR”/ 11 SUPERHITE që të huajt i morën dhe i kënduan

“Duam nuk duam na i kanë KOPJUAR”/ 11 SUPERHITE që të huajt i morën dhe i kënduan

Këngët shqiptare kanë rezultuar të suksesshme jo vetëm në tregun tonë muzikor, por edhe jashtë kufijve të Shqipërisë, duke u kopjuar nga këngëtarë të huaj e duke u shndërruar sërish në hite. ‘Xing.al’ sjell për ju 11 hitet shqiptare që janë kopjuar nga të huajt kudo në botë.

1. Këngën e Elvana Gjatës- “Love me love me”, e kopjoi këngëtarja Branka Sovrilic- “Voli me voli”

2. Këngën e Young Zerkës dhe Ronela Hajatit- “Syn i jemi”, e kopjoi “L’Algerino- Internacional”

3. Këngën e Dhurata Dorës- “Ayo”, e kopjuan turqit Sinan Akcil feat. Serdar Ortac – “Yuzyilin Aski”

4. Këngën e Nora Istrefit- “E di”, e kopjoi serbja : VIKI MILJKOVIĆ – “RODJENDAN”

5. Këngën e Dhurata Dorës- “A bombi”, e kopjuan bullgarët : MARIA ft. DEE – “OBICHAM DA TE REZHA”

6. Këngën e Majk ft. Ghetto Geasy- “Ajo”, e kopjuan BORIS DALI dhe ELENA VELEVSKA – “SHTE SI MOYA”

7. Këngën e Young Zerka- “Harem”, e kopjoi serbi Mile Kitic – “Lucifer”

8. Këngën e Edona Llalloshit- “Simpatia” (1997), e kopjoi në 2007-ën Pandera- “In my Dreams”

9. Këngën e Flori Mumajesit me Dj Vickyn- “Nallane 2”, e kopjoi John Thanos- “Tus – Μπέμπα”

10. Këngën e Mimoza Shkodrës- “Ki me ni”, e kopjoi greku Giorgos Tsalikis – “Haidemeno”

11. Këngën e Ledri Vulës- “1 Janari”, e kopjoi reperi i huaj A$AP Rocky – “A$AP Forever”