DUHET TI DINI/ Këto gjëra duhet t’i bëni gjithnjë para se të flini – AlpeGossip
DUHET TI DINI/ Këto gjëra duhet t’i bëni gjithnjë para se të flini

DUHET TI DINI/ Këto gjëra duhet t’i bëni gjithnjë para se të flini

A keni probleme të flini gjatë natës? Fajtori mund të jetë rutina juaj e gjumit.

Lajmi i mirë është, ju mund ta ktheni këtë prirje duke u përfshirë në zakone të shëndetshme të gjumit që do ju ndihmojnë të flini në momentin që vendosni kokën në jastëk. Mund të zgjoheni të pushuar nëse bëni disa ndryshime të vogla në rutinën tuaj të natës. Këtu janë 10 gjëra që duhet të bëni gjithmonë përpara shtratit.

Lexoni

Leximi para gjumit mund t’ju ndihmojë të kapni një sy gjumë të mirë. Kur bëni leximin një pjesë të rutinës suaj të rregullt, trupi juaj do të fillojë të çlodhet automatikisht kur të përkuleni në shtrat me materialin tuaj të preferuar për lexim. Një studim i kryer nga studiuesit e Universitetit Sussex zbuloi se leximi për vetëm gjashtë minuta mund të ulë nivelet e stresit tuaj me 68%. Kur ndiheni më pak të stresuar, do të jetë shumë më e lehtë të bini në gjumë.

Shkruani në ditar

Një alternativë për të përqendruar thjesht në gjërat që kanë ndodhur gjatë gjithë ditës dhe duke i lënë ato të shkojnë është të shkruani mendimet tuaja në një ditar. Ekzistojnë disa lloje, por një lloj që mund të jetë më i miri para se të keni një sy mbyllur është një ditar mirënjohjeje. Kjo kërkon që ju të shkruani të gjitha gjërat për të cilat jeni mirënjohës në një ditë të veçantë. Në vend që të hidhni dhe të ktheheni, duke u përqendruar në pjesët e këqija të ditës tuaj, lini mendjen dhe trupin tuaj të zhvendoset në tokën e ëndrrave ndërsa mendoni për të gjitha gjërat për të cilat ju jeni mirënjohës dhe që ju bëjnë të lumtur.

Gazeta e Studimeve të Lumturisë raporton se ky lloj shkrimi mund të rezultojë në një ndjenjë të rritur të mirëqenies, ulje të ndjenjave të trishtimit dhe lumturi të shtuar.

Bëni një dush ose banjë të ngrohtë

Relaksoni muskujt duke bërë një dush ose banjë të ngrohtë para se të shkosh në shtrat. Zhytja në temperaturën e trupit tuaj pasi të dalë nga uji i ngrohtë mund të shkaktojë përgjumje. Përveç kësaj, kontrolloni për t’u siguruar që temperatura e dhomës tuaj të gjumit nuk është shumë e ftohtë ose e ngrohtë. Kjo mund ta bëjë shumë më të vështirë të bjerë në gjumë nëse po dridheni nga i ftohti ose nëse keni shumë vapë nga nxehtësia.

Dëgjoni muzikë

Në varësi të stilit, muzika ka një mënyrë për të qetësuar nervat e acaruara dhe për të lehtësuar mendjen. Zgjidhni disa meloditë e buta dhe luani ato në dhomën tuaj të gjumit para se të flini. Ju madje mund të kombinoni meditimin ose vizualizimin me kohën tuaj të muzikës. Para se ta dini, do të jeni të shëndoshë në gjumë. Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, të dëgjuarit e muzikës para se të flini, madje mund të ndihmojnë ata që kanë çrregullime të gjumit, duke rritur cilësinë e gjumit. Organizata rekomandon të dëgjoni këngë që kanë një ritëm të ngadaltë.

Fikni të gjitha dritat

Ju mund të keni kaluar një ditë të vështirë dhe bini në shtrat pas punës dhe të shkoni direkt për të fjetur pa fikur dritat. Sidoqoftë, ora juaj e trupit ndikohet nga drita, kështu që është një ide e mirë të siguroheni që dritat të jenë fikur para gjumit. Nëse nuk dëshironi të fikni plotësisht gjitha dritat tuaja, mund t’i zbehni ato ose të merrni një dritë nate.