E THONË DERMATOLOGËT/ Ja sa shpesh duhet të laheni – AlpeGossip
E THONË DERMATOLOGËT/ Ja sa shpesh duhet të laheni

E THONË DERMATOLOGËT/ Ja sa shpesh duhet të laheni

Seksualiteti, intolerancat e ushqimit dhe intensiteti i aktiviteteve fizike janë indikator të djersitjes së trupit tuaj.

Megjithatë, rekomandimi se sa herë duhet të laheni mund të ndryshojë në varësi të shprehive tuaja të stërvitjes ose ku jetoni, shpjegon dermatologu Heidi A. Waldorf, MD, anëtar i Shoqatës Dermatologjike të Grave.

Dy gjërat e mposhtme përcaktojnë kuotën tuaj personale të dushit, transmeton lajmi.net.

Për njerëzit me lëkurë të yndyrshme, Dr. Cicockerell sugjeron që të lahen jo më shpesh se një herë në ditë.

Ndërkaq, përveç dushit rutinor, ata që kryejnë stërvitje, duhet të bëjnë dush pas çdo sforcimi të tepërt fizik.

Larja e duhur është më e rëndësishme sesa dushi i shpeshtë me shampo të thatë, thotë Dr. Elliptical. Kjo do të thotë të përdorni një ujë të vakët (jo të nxehtë), duke qëndruar nën të 10 minuta.