MËSOJINI TANI/ Të vetmet receta që kanë vërtetuar se zhdukin njollat kafe në fytyrë – AlpeGossip
MËSOJINI TANI/ Të vetmet receta që kanë vërtetuar se zhdukin njollat kafe në fytyrë

MËSOJINI TANI/ Të vetmet receta që kanë vërtetuar se zhdukin njollat kafe në fytyrë

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, melasma ose njolla kafe është një kusht i zakonshëm i lëkurës që formon arna kafe dhe gri në fytyrë. Në përgjithësi, njerëzit do ta përjetojnë këtë për shkak të ekspozimit ndaj diellit ose ndryshimeve hormonale të shkaktuara nga shtatzënia.

Melasma nuk është një çrregullim i rrezikshëm për jetën, nëse vuani nga kjo gjendje e lëkurës, dijeni se keni mundësi. Më poshtë keni disa mjete të natyrshme që janë provuar se janë efektive kundër njollave kafe:

Lëngu limonit: Nëse jeni të interesuar në zbardhjen e njollave të errëta të shkaktuara nga melasma, e konsideroni këtë zgjidhje të ofruar nga “Top Ten Home Remedies.” Lëngu limonit punon për të lehtësuar lëkurën dhe acidi i gjetur në limon heq lëkurën e errët dhe promovon rigjenerimin e shëndetshëm. Thjesht përdorni lëngun nga një limon për të aplikuar në zonën e errët të fytyrës. Lëreni për  20 minuta para shpëlarjes.

2. Tërshëra: punon si një shtresëzim natyral që heq lëkurën e dëmtuar dhe të errët.E gjitha ajo që duhet të bëni është të përzieni dy lugë bollgur, dy lugë qumësht dhe një lugë mjaltë për të krijuar një paste të trashë për t’u aplikuar në lëkurë. Vendoseni në fytyrë për 20 minuta. Përsëriteni disa herë në muaj për të arritur rezultatet e dëshiruara.

3 Lëngu i qepës: Një burim i efektshëm i trajtimit, “Top 10 Home Remedies” tregon se lëngu  i qepës mund të zgjidhë çështjet që lidhen me njollat kafe. Komponimet e squfurit që gjenden në një qepë punojnë për të rivendosur ngjyrën origjinale të lëkurës. Përveç kësaj, lëngu i qepës ushqen qelizat dhe nxit rritjen e shëndetshme të lëkurës. Ajo që duhet të bëni është që të aplikoni pjesë të barabarta të uthullës së mollës dhe lëngut të qepëve. Vendoseni përzierjen në fytyrë për 20 minuta. Lajeni atë me ujë të ftohtë.