E VEÇANTË/ Nxirret në shitje unaza prej zafiri e perandorit romak (FOTO) – AlpeGossip
E VEÇANTË/ Nxirret në shitje unaza prej zafiri e perandorit romak (FOTO)

E VEÇANTË/ Nxirret në shitje unaza prej zafiri e perandorit romak (FOTO)

Unaza 2000-vjeçare prej zafiri, e cila mendohet se i përkiste perandorit Romak Caligula është nxjerrë në ankand për 750,000 dollarë.

Hololiti blu i qiellit, i bërë nga një pjesë e vetme e gurit të çmuar, besohet të ketë qenë në pronësi të Caligulas, i cili u vra katër vite pasi mori fronin.

Fytyra e gdhendur në gur mendohet të jetë gruaja e tij e katërt dhe e fundit Caesonia, për të cilën u tha se perandori e quante aq të bukur, sa vendosi të kalojë me të i zhveshur para miqve të tij.

Sipas “Daily Mail“, Caesonia, e cila u luajt nga Dame Helen Mirren në dramën historike erotike Caligula, u vra menjëherë pas burrit të saj.

E goditur nga pikëllimi për vdekjen e tij, ajo raportohet se me vullnet të plotë  i ofroi qafën atentatorit, duke i thënë që ta vriste pa hezituar.

‘Unaza Caligula’ qëndroi në koleksionin e Earl of Arundel nga 1637 deri në 1762 dhe u bë një nga gurët më të famshëm të  ‘Gurët e Marlborough’.