E VËRTETA E HIDHUR/ Femrat po heqin dorë nga seksi për këtë arsye (FOTO) - AlpeGossip
E VËRTETA E HIDHUR/ Femrat po heqin dorë nga seksi për këtë arsye (FOTO)

E VËRTETA E HIDHUR/ Femrat po heqin dorë nga seksi për këtë arsye (FOTO)

Stresi është një ndër faktorët kryesorë përse femrat po i thonë “jo” marrëdhënieve seksuale. Mund t’i shkaktojë muskujve të vaginës, një gjendje shumë të dhimbshme që njihet ndryshe me emrin “vaginismus”.

Pra thënë me fjalë të tjera, stresi ndikon që vagina të ngushtohet dhe është trupi ai që ulerët “jo” dhe refuzon penisin.

Ndaj muskujt mblidhen dhe nëse tentoni penetrimin me dhunë, apo përdorni një lodër seksi, dhimbja do të jetë e tmerrshme. Gjithashtu, nëse pas kësaj ekperience vendosni tampon, duhet menjëherë të shkoni të vizitoheni tek gjinekologu, pasi dhimbja mund t’iu shkaktojë pasoja më të mëdha.

“Vaginismus” mund të shkëpusë komplet dëshirën seksuale tek femrat dhe ul besimin e saj në dhomën e gjumit! Nga ana tjetër, ul shancet për të mbetur shtatzënë.