EMIGRANTËT FUSIN NË "SHERR" VIPA-T/ Ermal Meta dhe Erjona Sulejmani "përballen" me njëri tjetrin (FOTO+VIDEO) - AlpeGossip
EMIGRANTËT FUSIN NË “SHERR” VIPA-T/ Ermal Meta dhe Erjona Sulejmani “përballen” me njëri tjetrin (FOTO+VIDEO)

EMIGRANTËT FUSIN NË “SHERR” VIPA-T/ Ermal Meta dhe Erjona Sulejmani “përballen” me njëri tjetrin (FOTO+VIDEO)

Në vendin fqinj situate politike është mjaft e nxehtë për shkak të çështjes së emigrantëve.

Ministri I brendshëm i vëndit njihet për deklraratat e tij kundra emigracionit dhe tensionet e realizuara.

Edhe pse një pjesë e mirë e vendit I kundërvihet idevet të tij ka edhe nga ata që e quajnë racist.

Kriza e emirantëve vazhdon ende, e nuk ka si të ndodhi ndryshe që më të cënuarit të jenë edhe shqiptarët.

Mijëra jetë shqiptarësh preken të cilët janë larguar drejt vendit fqinj për një jetë më të mirë për shkak të poitikave kufizuese që Salvini pritet të bëjë në të ardhmen.

Së fundmi ishte drejtori artistic Festivalit të Sanremos 2019, Claudio Baglioni, i cili ditë më parë gjatë konferencës për shtyp të prezantimit të këngëtarëve pjesëmarrës u shpreh kundër politikës së ashpër ndaj emigrantëve që ka ndërmarrë zëvendëskryeminstri e Ministri i Brendshëm italian Matteo Slavini.

Por si kanë reaguar figurat e famshme shqiptare të cilat kanë emigruar në Itali?

Dy prej tyre, mjaft të njohura nga publiku kanë shprehur mendimin e tyre duke iu “kundërvënë” kështu njëri tjetrit.

Fillimisht ishte Ermal Meta ai që mbështeti deklratën e Claudio Baglionit.

“Është një njeri me mendime e sens të mirë ndaj çështjes së emigrantëve ka thënë vetëm gjëra të drejta me të cilat bashkohem.

Fjalët e Baglionit janë një përpjekje për të ndërtuar ura mes popujve të Mesdheut që janë kaq pranë nesh, por që i njohim kaq pak. E të sulmosh e të instrumentalizosh fjalët e Baglionit, është një gabim i madh e absurditet.”

Sipas kantautorit Ermal Meta ajo çka të gjithë politikanët e qytetarët duhet të kenë frikë nuk janë emigrantët të cilët mbërrijnë në Itali, për të ndërtuar një jetë më të mirë apo për t’u larguar nga lufta. Por ata kanë frikë nga tymi e jo nga zjarri.

Ndërkohë ish bashkëshortja e futbollistit të njohur shqiptar Blerim Xhemailit ka shprehur një mendim më ndryshe.

E ftuar në një emsion në televizionin Rette Quatro , modelja e lindur në Shkodër dhe banuese në Itali u shpreh se emgrintatët ndër vite kanë qenë njerëz me problem me ligjin të cilëtt kanë krijuar një opinion krejtësisht negative që ka nxitur edhe tensione në çështjen e emigrimit. Ndër të tjera tha edhe se Italia i ka toleruar pak si shumë emigrantët që kanë lëvizur drejt saj.

Kështu kemi të bëjmë me dy personazhë shqiptarë por që ndajnë mendime të ndryshme mbi këtë temë të nxehtë dhe mjaft të rëndësishme midis dy vendeve.

Erjona Sulejmani "Italia i ka toleruar pak si shume emigrantet"E ftuar ne Rette Quatro modelja Erjona Sulejmani lindur ne Shkoder dhe tashme banuese ne Itali, ka rrefyer se opinioni i keq per shqiptaret ne Itali ka si baze faktin qe Ta qe emigruan ne vitet 90-te ne Itali ishin njerez me probleme me ligjin ish te burgosur dhe kete gje vazhduan te bejne edhe ne emigrim pra vidhnin dhe benin krime…Ky ishte shkaku qe Italia krijoi opinion te keq per shqiptaret…Ajo shton gjithashtu se Italia madje i ka toleruar pak si shume emigrantet…

Gepostet von Olti Curri am Montag, 14. Januar 2019

 

/AlpeNews.al