GISHTA TË ENJTUR? Zbulohen arsyet që e shkaktojnë këtë – AlpeGossip
GISHTA TË ENJTUR? Zbulohen arsyet që e shkaktojnë këtë

GISHTA TË ENJTUR? Zbulohen arsyet që e shkaktojnë këtë

Gishtat enjten për arsye të ndryshme, shumë prej të cilave janë të padëmshme.

Nëse nuk ka dhimbje dhe nuk ka anomali, ndihma e një mjeku nuk do të jetë e nevojshme, por nëse dhimbja është e pranishme me këtë fenomen, atëherë mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje.

Shumë kripë

Ushqimet e kripura, shumë patate të skuqura, proshutë ose ushqime të skuqura mund të shkaktojnë ënjtje të gishtërinjve. Trupi mban ujë dhe kripë në ekuilibër. Konsumimi i më shumë kripës kompenson trupin duke mbajtur më shumë ujë, gjë që shpjegon ënjtjen.

Ënjtja e lehtë e shkaktuar nga ushqimet e kripura largohet vetë, brenda një dite, megjithëse mund të zgjasë më shumë në varësi të sasisë së kripës që futet në trup. Nëse ndaloni të merrni më shumë kripë dhe ënjtja mbetet, duhet të vizitoni një mjek, transmeton KosovaPress.

Osteoartriti

Ky lloj artriti shoqërohet me plakjen, duke shkaktuar fërkime të njërës kockë ndaj tjetrës që çon në dhimbje. Osteoartriti shpesh, por jo gjithmonë, shoqërohet me dhimbje dhe mpirje. Shumë forma të artritit mund të rezultojnë në gishta të fryrë dhe të lënduar.

Tuneli karpal

Kur nervi që çon nga parakrahu në gishtin e madh është i përkulur në dore, krijohet sindroma e tunelit karpal, e cila është shumë e pakëndshme. Ënjtja e gishtërinjve shoqërohet me dhimbje, djegie dhe mpirje të dhimbshme gjatë natës.

Sëmundja është zhvilluar ngadalë me kalimin e viteve, e karakterizuar nga profesione të caktuara si dentistët, teknikët e dhëmbëve, njerëzit që punojnë shumë në kompjuter dhe njerëzit që punojnë në makina që kanë një dridhje të fortë. Kërkimet tregojnë se kjo sindromë prek gratë tre herë më shpesh sesa burrat.

Limfedema

Kjo sëmundje e ënjtjes së gjymtyrëve ndodh kur bakteret dhe viruset që mbajnë limfatikë jashtë trupit nuk thahen siç duhet. Gishtat dhe gishtërinjtë mund të bymehen, dhe shpesh krahët dhe këmbët gjithashtu fryhen.

Limfedema shoqërohet shpesh me një ndjenjë ankthi në lëkurën e vet. Në raste të rralla, shkaktohet nga rritje anormale e sistemit limfatik.

Efektet anësore të ilaçeve

Disa medikamente gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje të gishtërinjve, dhe doktor Olsen Utset beson se presioni i lartë i gjakut, qetësuesit pa recetë, medikamente për diabet, steroide dhe pilula kontraceptive mund të shkaktojnë ënjtje dhe mbajtje më të madhe të ujit në trup.

Probleme të veshkave

Nëse veshkat nuk arrijnë të largojnë lëngun e tepërt nga trupi, rezultati mund të jetë gishtërinj të fryrë, dhe ënjtje mund të ndodhë në pjesë të tjera të duarve, si dhe në këmbë.

“Kur veshkat nuk filtrojnë ato që duhet të dalin nga trupi, lëngu me ‘substanca të këqija” mbetet në trup,” shpjegon mjeku.

Doktor Olsen Utset beson se veshkat gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e elektroliteve në trup, kështu që çdo lloj sëmundje e veshkave ose problem i veshkave mund të ndikojë në proces.

Sëmundja Raynaud

Sëmundja e Raynaud ngushton arteriet dhe shkaktohet nga moti i ftohtë ose stresi. Ngushtimi i enëve të gjakut kufizon qarkullimin e gjakut, kështu që dhimbja shfaqet kur jeni i ngrohtë ose stresi ka kaluar.

Kjo gjendje shfaqet më shpesh te gratë sesa te burrat. Nëse vëreni se gishtat tuaj janë kaltërosh ose të zbehtë para se të fryhen, ky është një nga treguesit e sëmundjes së