GJYQI I FAMSHËM/ Eksperti i gjuhës së trupit: Detajet nga dëshmia e Kate Moss për Johnny Depp dhe çfarë nuk u vu re nga kamerat – AlpeGossip
GJYQI I FAMSHËM/ Eksperti i gjuhës së trupit: Detajet nga dëshmia e Kate Moss për Johnny Depp dhe çfarë nuk u vu re nga kamerat

GJYQI I FAMSHËM/ Eksperti i gjuhës së trupit: Detajet nga dëshmia e Kate Moss për Johnny Depp dhe çfarë nuk u vu re nga kamerat

Një eksperte e gjuhës së trupit ka zbuluar se si Kate Moss u ndez me ngrohtësi teksa kujtoi romancën e saj me Johnny Depp ndërsa jepte dëshmi për ish-in e saj në gjyqin e tij prej 100 milionë dollarësh për shpifje kundër Amber Heard

Moss, 48-vjeçe, la mënjanë urrejtjen e saj famëkeqe ndaj intervistave në mënyrë që të nxitonte në ndihmë të Depp-it në gjykatë, duke u ngritur në emër të tij dhe duke i dhënë një goditje të bujshme çështjes së ish-gruas së tij Heard, duke rrëzuar pretendimin e aktores se Depp dikur e shtyu ish-supermodelen e tij nga një shkallë. Ekspertja e gjuhës së trupit, Judi James ka analizuar lëvizjet delikate në fytyrën dhe shprehjen e Moss-it, për të cilat ajo tha se nënkuptoi se ylli nuk ka asgjë tjetër veçse ndjenja të ngrohta ndaj ish-të dashurit së saj, pavarësisht se më parë ajo pretendonte se ndarja e tyre e la atë me zemër të thyer për vite.

I pyetur: “A e njeh Jonny Depp?” Lëvizjet shumë delikate të fytyrës së Kate sugjerojnë ngrohtësi të mbetur në kujtesë. Ana e djathtë e gojës së saj mbështillet në një buzëqeshje delikate ndërsa ajo thotë, “Po po”, tha James për DailyMail.com, ndërsa diskutonte dëshminë e Moss.

“Kate të jep përshtypjen se është e sjellshme, duke buzëqeshur ëmbël dhe duke kërkuar falje kur ndërpritet prej avokatit”.

Depp, 58 vjeç dhe Heard, 35  të cilët u martuan në vitin 2015 dhe ishin të martuar për një vit përpara se Heard të paraqiste kërkesën për divorc në 2016  kanë luftuar në gjykatë javët e fundit.

 

Gjyqi, i cili është ende duke u zhvilluar në Virxhinia, po përpiqet të përcaktojë nëse një ese e Washington Post e vitit 2018 e shkruar nga Heard, në të cilën ajo akuzonte aktorin për abuzim në familje, shpifte Depp.

Depp dhe Moss, nga ana tjetër, ishin çifti ‘in’ i Hollivudit kur u lidhën nga viti 1994 deri në 1998.

Kur Depp u nda nga Moss në mënyrë që ai të përqendronte vëmendjen e tij të plotë në karrierën e tij të aktrimit, ajo pranoi se ishte e shkatërruar për një kohë të gjatë për shkak të ndarjes.

Megjithatë, duket se nuk ka ndjenja inati mes tyre tani, pasi ajo dukej duke buzëqeshur thjesht nga mendimi i dashurisë së saj të kaluar me yllin e filmit.

Gjatë dëshmisë së Heard në fillim të këtij muaji, aktorja pretendoi se Depp e shtyu Mossin një herë nga shkallët por sipas sipërmarrësit britanik, ai e ndihmoi atë pasi ajo rrëshqiti aksidentalisht.

Heard e bëri këtë pretendim ndërsa po diskutonte një debat që dyshohet se kishte pasur me Depp në krye të një shkalle, kur tha se motra e saj, Whitney Heard, u fut mes tyre.

“Ajo u hodh në vijën e zjarrit. Ajo po përpiqej ta bënte Xhonin të ndalonte. Shpina e saj ishte te shkalla. Unë mendova për Kate Moss dhe kur ai e hodhi atë nga shkallët” tha ajo.

Moss tha gjatë dëshmisë së saj se Depp kurrë nuk e shtyu ose e hodhi poshtë ndonjë shkallë, në fakt, ajo tha se ai u kujdes për të pasi ajo u rrëzua gjatë një udhëtimi që ata bënë së bashku në Xhamajka.

“Ne po dilnim nga dhoma dhe Xhoni doli nga dhoma para meje. Kishte rënë një stuhi shiu dhe ndërsa dola nga dhoma rrëshqita poshtë shkallëve”, kujton ajo, ndërsa dëshmoi përmes video-lidhjes.

“Lëndova shpinën dhe bërtita sepse nuk e dija se çfarë kishte ndodhur.” Ajo tha se Depp u kthye me vrap për ta ndihmuar, duke shtuar se ai “e çoi në dhomën e saj dhe mori kujdesin e saj mjekësor”.

Gjatë gjithë dëshmisë, James vuri në dukje se Moss dukej e qetë dhe ‘e ftohtë, pa asnjë shenjë stresi ose ankthi’ – pavarësisht se ajo kishte deklaruar më parë se do të sëmurej përpara se të fliste me mediat.

James vazhdoi, ‘Dëshmia e saj është e shkurtër dhe e thjeshtë, ashtu si dhe gjuha e trupit të saj. Për pjesën më të madhe, fytyra e saj është e qetë, buzët e saj tërhiqen paksa pas shumicës së përgjigjeve të saj.

Sipas James, supermodelja nuk ka dhuruar shumë me lëvizjet e syve, gjë që ka shumë të ngjarë për faktin se ajo po fliste me ekranin e kompjuterit dhe jo me një person aktual.

“Sytë e saj priren të shkojnë lart ndërsa ajo përshkruan skenën me shkallët,” vuri në dukje ajo.

“Drejtimi i syve shpesh përshkruhet si tregues i aksesit në pjesë të ndryshme të trurit, por provat për këtë janë të paqarta dhe Kate po flet me një ekran, jo me një qenie njerëzore.

Kur u pyet drejtpërdrejt nga ekipi i Depp nëse ylli i Pirates of the Caribbean e shtyu ndonjëherë atë poshtë shkallëve, Moss u përgjigj: “Jo”.  “Jo, ai kurrë nuk më shtyu, nuk më gjuajti apo më hodhi poshtë ndonjë shkallë”, tha ajo në gjykatë.

Ekspertja e gjuhës së trupit shtoi: “Ajo bëhet më e animuar në këtë pikë, duke u afruar me të qeshurën ndërsa thotë: “Ai kurrë nuk më shtyu apo shkelmoi”.

Moss ishte veshur casual për dëshminë, me një bluzë të bardhë dhe një xhaketë të zezë, ndërsa flokët e saj biondë i rrinin lirshëm rreth fytyrës.

“Duke dhënë detaje për rolin e saj si një guru e modës dhe supermodele, Kate ulet kryesisht drejt në ekran, e veshur në mënyrë jo karakteristike me një xhaketë të errët dhe bluzë me qafë kravatë”, përshkroi James.

Sa i përket Heard-it, ajo mund të shihej duke parë me mjekrën e ngritur dhe vetullat e harkuara, pasi Moss ndikoi negativisht në rastin e saj me dëshminë e saj.

“Amber shihet ndonjëherë gjatë kësaj dëshmie, e ulur kryesisht me mjekrën e ngritur dhe vetullat e saj të harkuara”, tha James për DailyMail.co

“Kur Kate pyetet se sa kohë ajo dhe Johnny ishin çift, koka e Heard-it duket se kthehet nga njëra anë në tjetrën në një gjest që mund të sugjerojë mohim ose parëndësi.”

Depp u përpoq të fshihte gëzimin e tij duke mbajtur gishtat mbi gojën e tij, por ndërsa dëshmia përfundoi, ai nuk mundi ta përmbante më lumturinë e tij dhe lëshoi ​​një buzëqeshje të vogël.

“Kur kamera shkon tek ai, Johnny ruan pothuajse pozën e tij të shënjuar, i ulur i palëvizshëm me gishtin tregues mbi buzët e tij, duke maskuar ose kontrolluar shprehjen e gojës”, tha James.

“Edhe pse avokati i tij Camille Vasquez ulet duke buzëqeshur në ekran në atë që duket si një shprehje e kënaqësisë së ngrohtë.”