Hakuan Despacito në YouTube, në akuzë dy adoleshentë francezë – AlpeGossip
Hakuan Despacito në YouTube, në akuzë dy adoleshentë francezë

Hakuan Despacito në YouTube, në akuzë dy adoleshentë francezë

Dy adoleshentë francezë janë akuzuar në Paris pas hakimit të videos së këngës që theu rekorde klikueshmërie në YouTube, Despacito.

Dy 18-vjeçarët hakuan një sërë këngësh, duke përfshirë edhe këngën hit, që është video muzikore më e shikuar e të gjitha kohrave në YouTube.

Ata zëvëndësuan Despacito me një imazhe të maskuara dhe armë në dorë.

Përpos këngës së Luis Fonsit, hakerët synonin edhe këngët e yjeve të tjerë botërorë si elena Gomez, Taylor Swift, Katy Perry, Chris Brown dhe Shakira.

Vevo hoqi videon Despacito, e cila është parë më shumë se pesë miliardë herë, ndërsa bllokoi qasjen e hakerëve dhe rregulloi ndryshimet duke e t

Hetuesit në Paris punuan së bashku me Prokurorit të Rrethit të Manhatanit në New York Jork, ku ka bazën Vevo.

Vevo është përballur edhe njëherë tjetër me hakerët në shtator të vitit 2017, kur disa nga dosjet e saj u vodhën dhe u publikuan në interent.