Hiqeni frikën dhe turpin/ Ju japim pesë arsye përse duhet të masturboni sonte – AlpeGossip
Hiqeni frikën dhe turpin/  Ju japim pesë arsye përse duhet të masturboni sonte

Hiqeni frikën dhe turpin/ Ju japim pesë arsye përse duhet të masturboni sonte

Masturbimi është ende një ndër tabutë më të mëdha në Shqipëri. Nëse në një tavolinë, një vajzë nis edhe të flasë për masturbimin apo se ka blerë një lodër seksi për të kënaqur veten, menjëherë nisin t’i drejtojnë gishtin. Mirëpo ku qëndron e keqja të kënaqësh veten ?! Sidomos kur ka edhe disa benefite për shëndetin, të cilat i rendisim më poshtë:

Mastrubimi ju bën shumë të lumtur
Orgazma nxit prodhimin e endorfinës, hormon që ndikon në nivelin e humorit. Endorfina rrit humorin, ul stresin dhe ju bën të lumtur.

Mësoni më shumë për trupin tuaj
Nëse partneri nuk ju fal dot orgazmën, mos ja mohoni vetes të tillë kënaqësi. Ndaj nisni të eksploroni më shumë për trupin tuaj dhe më pas mësoja edhe partnerit.

Masturbimi ndikon pozitivisht në shëndetin fizik
Masturbimi i bën mirë shëndetit fizik, pasi rrit sistemin imunitar, lehtëson dhimbjet nga menstruacionet dhe ndihmon në rritjen e rezistencës ndaj infeksioneve të ndryshme.

 

Masturbimi të ndihmon të bëni gjumin e ëmbël
Kur bie të flesh pasi ke përjetuar orgazmën, do të ndiheni mirë dhe do të flini gjumë gjithë natën. Sipas “National Sleep Foundation”, nëse i lejon vetes të tilla kënaqësi, niveli i estrogjenit rritet dhe ndikon në gjumin e të gjithëve.

Masturbimi ka disa benefite për trurin
Kur përjeton orgazmën, ka disa aktivitete që ndodhin në disa zona të trurit, që do të thotë se shumë oksigjen po futet në tru.