Në kohën kur virozat janë të pashmangshme/ Përdorni këto ushqime që të lehtësoni simptomat (FOTO) – AlpeGossip
Në kohën kur virozat janë të pashmangshme/ Përdorni këto ushqime që të lehtësoni simptomat (FOTO)

Në kohën kur virozat janë të pashmangshme/ Përdorni këto ushqime që të lehtësoni simptomat (FOTO)

Ndryshimet e motit dhe kalimi nga një sezon në tjetrin shoqërohen me viroza që na prekin të gjithëve. Këshilla parë që jepet në këtë periudhë lidhet me ushqimin, për të cilin vihet theksi te shmangia e sheqernave, karbohidrateve, disa perimeve dhe vajit të lulediellit.

Në krahun tjetër duhet ta pasuroni dietën me fruta si molla, rrushi, ananasi dhe shalqiri. Gjithashtu duhet të shtoni konsumin e hudhrës, qepës, brokolit dhe specave të verdhë. Mos harroni që frutat e thata nuk duhen hequr kurrë nga tryeza, përveçse janë të shëndetshme ndihmojnë shumë në kalimin e virozave të stinës.