I shoqi fitoi çmimin Nobel, gruaja gjendet e pajetë mes mbeturinave – AlpeGossip
I shoqi fitoi çmimin Nobel, gruaja gjendet e pajetë mes mbeturinave

I shoqi fitoi çmimin Nobel, gruaja gjendet e pajetë mes mbeturinave

Është gjetur e pajetë në një pikë grumbullimi për mbeturina bashkëshortja e fituesit të cmimit nobel për kiminë Negishi. Sipas familjarëve viktima vuante prej kohësh nga sëmundja e Parkinsonit.

Bashkëshortja e çmimit Nobel për kiminë në 2010-n, është gjetur e pajetë në Ilinois. Sumire Negishi, 80 vjeç, e martuar me Ei-ichi Negishi, 82 vjeç, vuante nga sëmundja e Parkinsonit. Çifti ishte shpallur i humbur prej ditësh, ndërsa automjeti me trupin e pajetë të gruas u gjet në një pikë grumbullimi mbeturinash. Policia ka nisur hetimet, ndërsa familjarët e ciftit konfirmuan se mund të kishin ngatërruar rrugën, teksa ishin nisur për në aeroportin e Chikagos.

Po sipas familjes, viktima kishte kohë që e kishte humbur betejën me sëmundjen. Ei-ichi Negishi, me origjinë japoneze fitoi cmimin Nobel së bashku e amerikanin Richard Heck dhe japonezin Akira Suzuki.