KA QENË E GJITHA GËNJESHTËR/ Këto 5 ushqime nuk janë aspak të shëndetshme – AlpeGossip
KA QENË E GJITHA GËNJESHTËR/ Këto 5 ushqime nuk janë aspak të shëndetshme

KA QENË E GJITHA GËNJESHTËR/ Këto 5 ushqime nuk janë aspak të shëndetshme

Duket sikur çdo javë një ushqim ose përbërës i ri del në treg , duke pretenduar se do t’ju ndihmojë të hiqni kilogramë shtesë, të rrisni nivelet e energjisë dhe të rritni shëndetin imun. Në fakt, kompanitë ushqimore filluan të synonin konsumatorët e vetëdijshëm për shëndetin disa dekada më parë me produkte të shëndetshme plot me suplemente shtesë , kimikate dhe përbërës të dyshimtë. Pavarësisht se tregtohen si të shëndetshëm dhe ushqyes, shumë nga këto produkte mund të kenë efekte negative në shëndetin tuaj.

Pra cilat ushqime duhet të kufizoni në dietën tuaj? Këtu janë disa ushqime që mund të mos jenë aq të shëndetshme sa ç’duhet të besojmë, plus disa opsione më të mira që mund të bësh në vend të kësaj.

1. Peshku i rritur në rezervuar

 

Peshku është i njohur për vetitë që promovojnë shëndetin. I mbushur me yndyrna të shëndetshme të zemrës dhe micronutrients esenciale, peshku mund të jetë një shtesë e shkëlqyer në dietë. Në fakt, Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që të hahet së paku dy herë në javë peshk për të optimizuar shëndetin tuaj.
Por, ndërsa peshqit e egër të kapur mund të ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, duhet të largoheni nga peshqit e rritur në rezervuar. Për shembull, salmoni i rritur në rezervuar, i cili shpesh tregtohet nën emrin “salmoni i Atlantikut” është i ndotur dhe plot toksina.

Konsumi i peshqve të kultivuar në baza të rregullta mund të kontribuojë në probleme shëndetësore si rezistenca e insulinës dhe obeziteti.

2. Granola e blerë në dyqan

 

Megjithëse shpesh konsiderohet si një alternativë më e shëndetshme për mëngjes se sa petullat me sheqer apo pancakes me shurup, granola ka mjaft sheqer dhe kalori të zbrazët që duhet të konsiderohet si ëmbëlsirë. Plotësimi i sasive të mëdha të sheqerit, sidomos në mëngjes mund të ketë efekte të dëmshme për shëndetin, me studime që tregojnë se një konsum i lartë i sheqerit mund të lidhet me një rrezik më të lartë të kancerit, diabetit dhe obezitetit.

3.Lëngjet e përpunuara

 

Pavarësisht se dikur konsiderohej një element kryesor i një diete të shëndetshme, mund të dëshironi të rishikoni se çfarë lëngjesh po shtoni në listën tuaj të ushqimeve. Blerjet nga dyqani, për shembull, shpesh mbushen me përbërës shtesë që pakësojnë çdo përfitim të mundshëm shëndetësor. Lëngu i përpunuar i frutave, nga ana tjetër, përmban një megadozë të koncentruar të të gjithë sheqerit të gjetur në fruta, por me asnjë nga fibrat e dobishme që ju merrni nga të gjithë frutat. Kjo është e rëndësishme sepse fibra ndihmon në ngadalësimin e thithjes së sheqerit në gjak, për të parandaluar goditjet e papritura dhe rrëzimin e sheqerit në gjak, ndërkohë që ndihmon gjithashtu në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjve të zemrës, diabetin, obezitetin dhe presionin e lartë të gjakut.

4.Mezet dietike

 

Ushqimet e shijshme si patate të skuqura vegjetariane shpesh tregtohen si alternativa të shëndetshme për produktet me yndyrë të lartë si patatet e skuqura. Megjithatë, shumë nga këto ushqime janë të skuqura , ndërsa gjithashtu janë të larta në natrium, yndyrë, karbohidrate të rafinuara dhe përbërës të tjerë artificialë.

Në vend që të blini ushqime me thes në dyqan, përpiquni t’i piqni vetë patatet e skuqura vegjetariane në shtëpi duke përdorur karrota, kungull të njomë ose rrepka.

5. Ëmbëlsues artificialë

 

Shpesh, duke u fshehur në ushqimet e tregtuara si “të shëndetshme”, ëmbëlsuesit artificiale nuk janë gjë tjetër veçse të rritin oreksin, kontribuojnë në shtimin e peshës dhe madje edhe pengojnë shëndetin e zorrëve.

Frutat e freskëta, mjalti i papërpunuar ose shurupi i panjes janë të gjitha mënyrat natyrale për të shtuar një aromë dhe për të kënaqur shijen tuaj të ëmbël pa kimikate të shtuara.