Pse nuk duhet t’ju mungojë kjo perime në shtëpi? – AlpeGossip
Pse nuk duhet t’ju mungojë kjo perime në shtëpi?

Pse nuk duhet t’ju mungojë kjo perime në shtëpi?

Sa prej jush kanë xhinxher në shtëpi? Shumë persona nuk i dinë vlerat e tij ndaj nuk i japin rëndësi. Por xhinxheri është shumë i domosdoshëm për mirëqenin tonë, ndërsa na ndihmon për të humbur peshë, na pastron nga toksinat, lufton lodhjen dhe gjithashtu forcon sistemin imunitar.

I njohur për vetitë e tretjes, xhenxhefili ndihmon për të luftuar urinë dhe të bën të ndihesh i ngopur. Ndihmon edhe për të holluar zonën e belit.

Të konsumoni direkt një copë rrënjë para se të uleni në tryezë zvogëlon oreksin dhe na bën të hamë më pak.

I përfshirë në ushqime në formën e erëzës, i bën ato edhe më të shijshme.

Efekt pastrues

Xhinxheri përmban gingerol, një antioksidant, molekulë antikancerogjene dhe antiinflamatore. Për një efekt detoks mund ta përgatisni në formën e çajit. Fusni në ujë të nxehtë një copë xhenxhefil me feta, mjaltë dhe lëng të freskët limoni.

Ndihmon tretjen

Kjo erëz stimulon enzimat dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Nëse ju “zë makina ose deti” mjafton vetëm të përtypni pjesë xhenxhefili të thata para dhe gjatë udhëtimit.

Xhinxheri largon edhe kollën.

Mbron stomakun

Xhinxheri gjithashtu ka veti antiseptike dhe antibakteriale dhe lufton urthin. Përveç kësaj, vaji esencial i xhenxhefilit ka një fuqi të madhe shëruese dhe ndihmon për të shëruar dhimbjet e muskujve dhe ato reumatike.

I pasur me vitamina: Ai përmban magnez, hekur, zink, vitamina B dhe E, natrium, kalium. Mineralet dhe vitaminat e përfshira në xhenxhefil janë një armik i fuqishëm kundër kolesterolit.