KENI PROBLEME ME GJUMIN? Studiuesit tregojnë çfarë duhet të evitoni – AlpeGossip
KENI PROBLEME ME GJUMIN? Studiuesit tregojnë çfarë duhet të evitoni

KENI PROBLEME ME GJUMIN? Studiuesit tregojnë çfarë duhet të evitoni

Fjetja e rregullt dhe e mirë është e domosdoshme për një shëndet të mirë, por sipas Klinikës së Clevelandit, rreth 70 milionë vuajnë nga çrregullimet e gjumit. Rreth gjysma e këtyre njerëzve përjetojnë vetëm vështirësi, ndërsa një në 10 kanë pagjumësi akute. Disa çrregullime të shëndetit mund të kontribuojnë në pagjumësi kështu që gjithmonë është mirë të flisni me mjekun tuaj për të përjashtuar diçka serioze. Ka edhe gjëra që mund të bëni vetë për të ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Një gjë e thjeshtë për t’u bërë është të shmangni ushqimet që ndërhyjnë me gjumë në orët para se të shkoni në shtrat.

1. Fasule: janë të vështira për tu tretur dhe mund të shkaktojnë fryrje stomaku dhe parehati, kështu që është mirë t’i shmangni ato para shtratit. Mundohuni të hani fasule për drekë që të lejoni trupin tuaj që ti tresë.

2. Agrumet: Harvard Health Publishing vëren se ushqimet e agrumeve të tilla si limon, portokall dhe qitro mund të krijojnë urth. Urthi gjatë natës është një fajtor i zakonshëm kur bëhet fjalë për problemet e gjumit.

3. Ushqime me erëza:Një tjetër kontribuues i gjumit që krijon urth është ushqimi i djegur. Salca e nxehtë dhe djegëse mund të jetë ndër ushqimet tuaja të preferuara, por ato duhet të shmangen para shtratit për një gjumë më të mirë.

4. Ushqime të dendura me ujë: Selinoja, shalqi dhe trangujt janë të gjitha ushqime të shëndetshme që meritojnë një vend në dietën tuaj. Këto ushqime gjithashtu përmbajnë shumë ujë, dhe uji para shtratit siguron që ju të zgjoheni gjatë natës shumë shpesh për të urinuar kështu që bëni një gjumë të shqetësuar.