KURSENI PARATË/ 3 produkte ushqimore që mund t’i përdorni si pjesë e kujdesit për lëkurën – AlpeGossip
KURSENI PARATË/ 3 produkte ushqimore që mund t’i përdorni si pjesë e kujdesit për lëkurën

KURSENI PARATË/ 3 produkte ushqimore që mund t’i përdorni si pjesë e kujdesit për lëkurën

Është e habitshme se si nuk e kuptojmë se ushqimet që janë të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese janë të mira jo vetëm për trupin, por ato mund të jenë të mira edhe për jashtë trupit tonë. Plus që ju privon nga një kosto shtesë që do të blinit produkte kozmetike. Këto produktet ushqimore ju ndihmojë për të patur një lëkurë më të mirë dhe të shëndetshme:

Molla: e mbushur me vitaminë C, vitaminë A dhe bakër, ju bën shumë mirë për shëndetin gjithashtu  duke e aplikuar atë  në fytyrë, e kuptoni sa e mahnitshme është kjo për lëkurën tuaj. Ka një sërë vitaminash që luajnë role specifike këtu, por ajo që ju duhet të kuptoni është se si ajo siguron kujdesin për lëkurën tuaj sa i përket riparimit dhe mbrojtjes, si dhe hidratimit.

Kjo maskë është shumë e mirë për lëkurën me yndyrë. Do t’ju duhen:

https://www.instagram.com/p/BrlexudArQL/?utm_source=ig_embed

2 mollë të grirë në një tas

shtoni 1 lugë gjelle gjizë, ajo thith yndyrën nga lëkura juaj

shtoni 1 lugë lëng limoni, ai ndalon përzierje e mollës që të  oksidohet

Përzieni përbërësit deri sa të bëhen në formën e pastës dhe aplikojeni në fytyrë për 15 minuta. Më pas laheni me ujë të ngrohtë.

Luleshtrydhja: Kush do të mendonte se përfitimet e mëdha dhe fuqia natyrale e luleshtrydheve do të mund të përdoreshin për të rritur bukurinë dhe për të ndihmuar në rigjallërimin e lëkurës së fytyrës.  Vetitë e luleshtrydheve janë shumë të dobishme për lëkurën me yndyrë, të prirur ndaj akneve.

Do t;ju duhen:

3 luleshtrydhe

shtoni 1 lugë gjelle mjaltë

aplikoni në një fytyrë të pastër

lijeni atë për 15 minuta

Shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Tërshëra: ka vetitë zbutse për lëkurën tuaj dhe është shumë e mirë për balancimin e yndyrës.  Kjo është arsyeja pse mund të përdoret si një pastrues  natyral dhe i butë, sidomos për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme.

Shtypeni tërshërën derisa të jetë e butë

Përzieni me 2 lygë gjelle qumësht

Aplikojeni në fytyrë, fërkojeni pak dhe më pas lajeni me ujë të ngrohtë

View this post on Instagram

ALOE & CACAO FACE MASK 🍫 Cacao is rich in antioxidants called flavenoids, which are great for stimulating blood circulation in the skin, smoothing fine lines, and giving you a rosy glow. With plenty of antioxidants that can help restore cell functioning and fight free radical damage and repair skin cells. Potent antioxidants may also improve collagen and elastin production, revealing firmer, “bouncier” skin. Cacao is also a potent anti-inflammatory, and can help soothe redness and reduce blemishes. Blended with Aloe Vera gel to create a soothing mask targeting many skin issue's. This mask is a real all rounder for your face! 🧞‍♀️ #cacao #cacaofacemask #facemask #organicskincare #skincare #facial #beautyproduct #skincarenatural #veganskincare #veganbeauty #antiageing #masks #antiageingskincare #crueltyfreeproducts #veganfriendly #100percentnatural #reemnutrition

A post shared by Reem Nutrition Vegan (@reemnutrition) on

Kakao :, është një produkt fantastik për lëkurën. Antioksidantët e tij luftojnë me radikalet e lira duke parandaluar plakjen e lëkurës. Ky pluhur i bukur rinovon lëkurën, duke siguruar efekte të dobishme si zbehja e ngjyrave të ndryshme të lëkurës dhe për të hequr qelizat e vdekura.

përzieni së bashku 1 lugë gjelle vaj kokosit, 1 lugë mjaltë dhe 1,5 pluhur kakao

aplikoni këtë maskë në fytyrën tuaj dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë