Lëngu i domates i dobishëm për organizmin/ Zbuloni arsyet – AlpeGossip
Lëngu i domates i dobishëm për organizmin/ Zbuloni arsyet

Lëngu i domates i dobishëm për organizmin/ Zbuloni arsyet

Lëngu i domateve bëhet e ditur nga ekspertët se është shumë i dobishëm për organizmin, i cili përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.
Lëngu i domateve bëhet e ditur nga ekspertët se është shumë i dobishëm për organizmin, i cili përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.

Mirëpo ne fatkeqësisht zakonisht e konsumojmë atë nga shishe të gatshme të blera në supermarket.

Shumica prej nesh nuk janë të informuar se kur domatet konservohen dhe zihen më tepër acidet organike, ato bëhen inorganike dhe të dëmshme për trupin tonë.

Lëngu i freskët i domates përmban shumë sodium, kalium, kalcium, magnez, vitamina A dhe të tjerë elementë të nevojshëm.

Sipas ekspertëve thonë se domatet përmbajnë veti ushqyese thelbësore që ndihmojnë në rigjenerimin e muskujve dhe uljen e presionit të gjakut.

Domatet gjithashtu kanë në përbërje likopene, e cila ndihmon për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe kancerin, duke zvogëluar mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës.