Mbante armë lodër/ Policia vret djalin me sindromën Down (FOTO) – AlpeGossip
Mbante armë lodër/ Policia vret djalin me sindromën Down (FOTO)

Mbante armë lodër/ Policia vret djalin me sindromën Down (FOTO)

Policia suedeze ka qëlluar për vdekje një djalë me sindromën Down që mbante në duar një armë lodër. Sipas mediave lokale, ngjarja ka ndodhur në Stokholm dhe i riu ishte i prekur edhe nga një formë autizmi.

Oficerët e policisë hapën zjarr në orët e para të mëngjesit të së enjtes mbi Eric Torell, 20 vjeç, duke thënë se ishin para një situate kërcënuese. Ai ishte raportuar i zhdukur para se të qëllohej, tha familja e tij.

Nëna e Eric, Katarina Söderberg, tha se lodra ishte një dhuratë dhe e përshkroi djalin e saj si “njeriu më i mirë në botë”. Ajo tha për mediat suedeze se Eric ishte me aftësi të kufizuara dhe nuk mund as të fliste, e vetmja gjë që thoshte ishte fjala “mama”.

Söderberg e përshkroi lodrën plastike që mbante në kohën kohen kur u vra “si një armë e vogël lodër”. “E kam të pamundur të kuptoj çfarë ka ndodhur. Ai s’do t’i bënte keq një mize”, tha ajo.

Incidenti ndodhi rreth orës 04:00 në lagjen Vasastan të kryeqytetit suedez, Stokholm, pasi policia mori një njoftim nga qytetarët për një burrë që mbante armë.

Tre policë shkuan në vendin e ngjarjes dhe iu afruan Eric para se ta urdhëronin atë të hidhte “armën e rrezikshme”. Ai u qëllua pasi sipas policisë, nuk bashkëpunoi. Eric u dërgua në spital, por ndërroi jetë më vonë pas plagëve të rënda.