MËSOJINI TANI/ 4 efekte të kanellës që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet e shëndetit – AlpeGossip
MËSOJINI TANI/ 4 efekte të kanellës që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet e shëndetit

MËSOJINI TANI/ 4 efekte të kanellës që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet e shëndetit

Ju mund të habiteni  kur të mësoni se përveç se kanella përdoret për ëmbëlsira apo si erz është  një agjent super-fuqishëm anti-bakterial dhe anti-fungale që mund të luftojë diabetin dhe të shërojë kërpudhat e thonjve të këmbëve. Këtu janë disa përdorime të tjera të saj:

1) Për të kuruar gripin dhe mushkëritë : Kanellës i pëlqen të shtypi bakteret që jetojnë në zorrën tuaj. Mund të jetë edhe efektive në luftimin e baktereve të tilla të rënda dhe të rënda si E.Coli, sipas një studimi të publikuar në PubMed.gov. Për të luftuar gripin dhe mushkëritë e tjera të stomakut, rekomandohet çaji i kanellës.

2) Aromë neutralizuese: Kanella është një aromë e ngrohtë, e lezetshme. Shpesh lidhet me gjethet e vjeshtës dhe mëngjesin e Krishtlindjeve. Edhe më mirë, kanellë është efektive në vrasjen e erërave të këqija. Kjo është për shkak se aromat e këqija shpesh shkaktohen nga bakteret dhe kanella është një antibakterial natyrore. Për të neutralizuar  erërat mjafton të vloni ujin em kanellë.

3) Shpejton metabolizmin: Ajo rregullon  sheqerit në gjak dhe ngadalëson zbrazjen e stomakut tuaj, sipas një artikulli në :Huffington Post.” Shtoni pak kanellë në një filxhan çaji ose në kafen e mëngjesit.

4) Luftoni sëmundjen e dhëmbëve dhe frymën e keqe: Mrekullitë anti-bakteriale të kanellës mund të kenë përfitime të mrekullueshme për shëndetin tuaj të gojës. Sipas Organic Lifestyle Magazine, ju mund të trajtoni sëmundjen e  gojës dhe frymës së keqe thjesht duke pirë ujë me kanellë ose duke e ngrënë atë.

5) Lufton  diabetit e tipit 2: Sipas “Mayo Clinic,” kanella ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe rrit veprimin e insulinës. Për njerëzit me diabet të tipit 2, Klinika Cleveland rekomandon 1 deri në 4 gram ose 1/4 deri në 1 lugë çaji kanellë në ditë. Përveç përfshirjes së kanellës në dietë, njerëzit me diabet të tipit 2 mund të marrin përfitimet e zvogëlimit të sheqerit në gjak nga kanella duke marrë një shtojcë bimore në formën e një kapsule.