MËSOJINI TANI/ Ekspertët tregojnë mënyrat më të mira për të lehtësuar migrenën pa ilaçe – AlpeGossip
MËSOJINI TANI/ Ekspertët tregojnë mënyrat më të mira për të lehtësuar migrenën pa ilaçe

MËSOJINI TANI/ Ekspertët tregojnë mënyrat më të mira për të lehtësuar migrenën pa ilaçe

Një nga aspektet më frustruese të migrenës është se nuk dihet shkaku dhe për këtë gjë nuk ka shërim të sigurt. Megjithatë, shumë persona që vuajnë nga  migrena dinë disa zgjidhje të cilat janë të lidhura me  të ngrënit e shëndetshëm. Disa gjëra që duhet të shihni për ti bërë më mirë janë:

sigurohuni që po ushqeheni shëndetshëm dhe rregullisht
Shpesh edhe shmangia e ushqimit, apo vaktit mund të çojë në shkaktimin e migrenës. Sheqeri i ulët në gjak është faktor i shfaqjes së migrenës.

3- Largoni kafeinën
Nëse jeni i dhënë pas kafesë, atëherë bëni mirë të hiqni dorë prej saj, pasi kafeina kontribuon në shkaktimin e migrenës. Nëse trupi mësohet me kafeinë dhe ju hiqni dorë prej saj sikur një ditë, kjo do të shkaktojë dhimbje koke.

4- Qetësohuni dhe meditoni
Nuk është e nevojshme të flini, mjafton të kaloni një orë në qetësi. në mënyrë që fijet nervore dhe muskujt të relaksohen. Bëni 5-10 minuta meditim çdo ditë dhe kjo do ju ndihmojë të ulni nivelet e stresit. Nëse meditimi nuk bën për ju, atëherë stërvituni. Kjo do të shmang lodhjen dhe stresin që shkaktojnë dhimbje koke.

5- Qëndroni të hidratuar
Pini ujë vazhdimisht edhe nëse nuk ju pihet. Migrena, dhimbjet e kokës dhe luhatjet e humorit shkaktohet edhe nga mungesa e ujit.

6- Kujdes me atë që hani
Shumë ushqime janë shkaktare të fillimit të migrenës, si çokollata, mishi i përpunuar, djathi, soja dhe arrat.