NDIKOJNË NË ÇDO ORGAN TË TRUPIT/ Ja çfarë shkaktojnë pijet e gazuara – AlpeGossip
NDIKOJNË NË ÇDO ORGAN TË TRUPIT/ Ja çfarë shkaktojnë pijet e gazuara

NDIKOJNË NË ÇDO ORGAN TË TRUPIT/ Ja çfarë shkaktojnë pijet e gazuara

Një gotë këtu ose atje nuk do t’ju dëmtojë, por marrja e përhershme e pijeve me gaz  mund të ndikojë në shëndetin tuaj. Frenoni pirjen e tyre dhe përjetoni potencialisht këto përfitime.

Për gojën tuaj: Pijet me gaz mund të veshin dhëmbët tuaj, duke shkaktuar kavitete: Kur studiuesit australianë i ekspozuan molarët e nxjerrë nga kaviteti në një pije të rregullt ose në një pije me gaz ato panë të njëjtin rezultat. Kjo mund të jetë për shkak të përmbajtjes acidike të pijeve-acidit fosforik është një përbërës i zakonshëm i tyre.

Ndikon në ciklin tuaj: Nëse jeni një vajzë e re vini re: Marrja e pijeve me kafeinë dhe të ëmbla artificialisht është e lidhur me fillimin e menstruacioneve para moshës 11. Studiuesit në Universitetin e Kolumbisë, Universiteti i Minesotës dhe Universiteti i Xhorxh Uashingtonit kanë ndjekur 9 dhe 10-vjeçarët derisa ata shkuan në kolegj.

Në shtatzëninë tuaj: Gratë që pinin një ose më shumë sasi të përditshme të pijeve me gaz, kishin shumë më tepër gjasa për të lindur fëmijë të parakohshëm, sipas një studimi paraprak danez.

Me oreksin tuaj: Një studim eksperimental në oreksin tregon se njerëzit që pinin Sprite Zero kishin pothuajse tre herë më shumë gjasa të zgjedhin karamele mbi çamçakëz ose ujë. Dhe në këtë mënyrë kuptojmë se sheqeri i tepërt nuk bën mirë për organizmin.