VETËM ME DY PËRBËRËS/ I vetmi ilaç natyror që zgjidh dhimbjen e kokës kronike – AlpeGossip
VETËM ME DY PËRBËRËS/ I vetmi ilaç natyror që zgjidh dhimbjen e kokës kronike

VETËM ME DY PËRBËRËS/ I vetmi ilaç natyror që zgjidh dhimbjen e kokës kronike

Nëse vuani nga dhimbja e kokës kronike, mund të gjeni veten duke marrë më shumë se sa thjesht një Tylenol ose Ibuprofen. Ndërsa të dy këto lehtësues dhimbjesh mund të jenë efektive në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, trupi juaj mund të krijojë një tolerancë duke i bërë ato më pak efektive, sipas Families.Com. Përveç kësaj, marrja e shumë ilaçeve mund të çojë në ulcerat e stomakut dhe efektet anësore të tjera të pakëndshme.

Shtimi i alternativave natyrore në rutinën tuaj mund të ndihmojë në zvogëlimin (ose eliminimin) e nevojës për mjekësi të dhimbjes së kokës dhe të ofrojë lehtësim nga dhimbja dhe siklet ngacmuese.

Hudhra dhe mjaltë:

Sipas Permakulture, hudhra është një ushqim popullor medicinav në shumë kultura. Në të vërtetë, trajtimet që përdorin hudhër datojnë prapa në Egjiptin e lashtë dhe Greqinë e lashtë. Mjalti, është gjithashtu një ushqim popullor shërues dhe është përdorur gjerësisht në botën perëndimore derisa popullariteti i antibiotikëve është rritur.

Vetitë antiseptike të mjaltit dhe pronave lehtësuese të dhimbjeve të gjetura në hudhër e bëjnë këtë kombinim një ilaç të fuqishëm në shtëpi. Provoni këtë recetë nga Health Adore:

Qëroni 10 thelpinj hudhre. Vendosini ato në një kavanoz xhami dhe mbuloni me 2 gota mjaltë. Shtoni në disa kokrra piperi, mbylleni kavanozin dhe lëreni  për të paktën pesë ditë. Hani një lugë sa herë që ndjeni një dhimbje koke. “Adore” gjithashtu vë në dukje se ju mund të merrni këtë ilaç edhe nëse nuk keni dhimbje koke. Nëse merrni një lugë në mëngjes dhe në mbrëmje, ajo do të shërbejë si një nxitje e sistemit imunitar.