NGA ANJEZA SHAHINI TEK JONIDA MALIQI/ Ja rrugëtimi i Shqipërisë në ”Eurovision” gjatë viteve – AlpeGossip
NGA ANJEZA SHAHINI TEK JONIDA MALIQI/ Ja rrugëtimi i Shqipërisë në ”Eurovision” gjatë viteve

NGA ANJEZA SHAHINI TEK JONIDA MALIQI/ Ja rrugëtimi i Shqipërisë në ”Eurovision” gjatë viteve

Shqipëria debutoi në Konkursin e Këngës në Eurovizion në vitin 2004 dhe ka marrë pjesë çdo vit që nga ajo kohë.

Anjeza Shahini ishte e para që fluturoi flamurin e vendit në konkurs me këngën e saj ‘Imazhi yt”. Ajo përfundoi në një vend të shumë të respektueshëm me 106 pikë.

Me kalimin e viteve, Shqipëria u kualifikua në finale në 8 raste. Deri më tani, rezultati më i mirë i Shqipërisë  është vendi i 5-të i Rona Nishliu i arritur në Baku në vitin 2012 me baladën e saj ikonike ‘Suus”.

Vitin e kaluar, Shqipëria gjeti sukses me Eugent Bushpepa dhe këngën e tij ‘Mall’. Ai përfundoi natën në vendin e 11 me 184 pikë, duke i dhënë Shqipërisë rezultatin e tretë më të mirë në konkurs.

Në Tel Aviv, Jonida Maliqi solli në Shqipëri kualifikimin e dytë të radhës me ‘Ktheju Tokës’. Jonida u kualifikua në gjysmëfinalen e dytë në vendin e 9-të, dhe përfundoi e 17-ta në përgjithësi në finalen e madhe me 90 pikë.