NGA RECETAT E GATIMIT TEK SHKËLQIMI I LËKURËS/ 5 gjëra që nuk i dinim mirë për SPERMËN – AlpeGossip
NGA RECETAT E GATIMIT TEK SHKËLQIMI I LËKURËS/ 5 gjëra që nuk i dinim mirë për SPERMËN

NGA RECETAT E GATIMIT TEK SHKËLQIMI I LËKURËS/ 5 gjëra që nuk i dinim mirë për SPERMËN

E kemi mësuar që në biologjinë e klasës së pestë se falë spermës, mund të bekohemi me një fëmijë. Por “The Sun” e zgjeron edhe më shumë leksioni,n e zbulon se çfarë është e aftë të bëjë realisht sperma.

Parandalon depresionin tek femrat

Studimet kanë zbuluar se femrat që përjetojnë seks me partnerin pa përdorur mjete mbrojtëse, ose seks oral, i thonë mirupafshim depresonit. Ato kanë një sistem imunitar më të fortë, si dhe janë më të lumtura.

 Mund të gatuash me të

Ok, ramë nga karrigia kur e mësuam këtë! Në fakt, paska libra guzhime që e përfshijnë spermën në recetë dhe e kanë shumë seriozisht. Përmbajtja e spermës, i jep më shumë vlera ushqyese gatimit si dhe më shumë shije!

 Është e mirë për lëkurën tuaj

Sperma mund të ndihmojë lëkurën tuaj të duket e shndërritshme dhe e shëndetshme. Sperma përmban minerale si vitamin C, kolagjeni, amino acide , zink si dhe shumë gjëra të tjera që janë perfekte për lëkurën. Madje një kompani norvegjeze e ka shpikur edhe kremin për lëkurën me përbërës kryesor spermën.

Të mos ejakulosh nuk e bën spermën me cilësi më të mirë

Nuk keni bërë seks për një kohë të gjatë që sperma të ketë një cilësi më të mirë kur të provoni për t’u bërë me fëmijë?! Na falni, por nuk funksionin ashtu! Studimet kanë zbuluar se ejakulimi përmirëson cilësinë e  spermës, nga ana tjetër mban edhe prostatën të shëndetshme.

Sperma nuk reziston shumë pas seksit

Besoj se jua ka zënë veshi shprehjen se sperma jeton në vaginë edhe për disa ditë me rradhë pas seksit? Por, e kanë shumë gabim! Pas ejakulimit në një grua, më shumë se 300 deri në 500 milionë spermë vdesin pas një orë. Ata vriten nga acidet që përmban sistemi imunitar i femrës.