NUK E KENI DITUR/ Ja 5 përfitimet e jashtëzakonshme të aloe verës – AlpeGossip
NUK E KENI DITUR/ Ja 5 përfitimet e jashtëzakonshme të aloe verës

NUK E KENI DITUR/ Ja 5 përfitimet e jashtëzakonshme të aloe verës

E njohur për egjiptianët si “bima e pavdekësisë”, Aloe Vera është shumë e lehtë të rritet vetë, por shumë pak njerëz e kanë një lule të tillë. Për xhelin e Aloe Verës, më shumë se 200 punime shkencore në mbarë botën kërkimore kanë dalë në përfundimin se kjo bimë vërtet bën mrekulli. Është bima që mund të përdoret pothuajse për çdo gjë.
Irritimet e lëkurës, pickimet nga insektet, probleme me mishrat e dhëmbëve, shqetësime me tretjen, ndjesia e stresit dhe lodhjes do gjitha do të largohen me një aplikim të xhelit të Aloe Verës. Ju mund ta rrisni vetë këtë bimë dhe tek e prisni nga pak ajo do të nxjerrë lëngun e saj. 99% ujë dhe 1% vitamina të panumërta, minerale, antioksidantë, aminoacide, enzima që prodhojnë inde të reja dhe promovojnë shëndetin e lëkurës.  Germaniumi është një minerali që trajton  çrregullimet kardiake, problemet me syrin rrit imunitetin dhe lehtëson dhimbjet. E pasur me vitamina A, E dhe C Aloe Vera rrit qarkullimin e gjakut. Zinku, kalciumi dhe magnezi, acidet yndyrore nuk i mungojnë gjithashtu kësaj bime

Këtu janë 5 Përdorimet më të zakonshme të Aloe Vera Gel.
Ndihma e parë
Aloe Vera Gel mund të përdoret për të zbutur djegiet dhe skuqjet nga dielli. Ajo gjithashtu mund të përdoret për të zbutur pickimin e insekteve dhe alergjitë.
Përkujdesje lëkure
A e dini se xheli i Aloe Vera mund të zëvendësojë kremrat si një hidratant i përditshme për lëkurë të thatë? Aloe Vera xhel është i njohur njohur për të minimizuar shfaqjen e rrudhave. Ai mund  të ndihmojë edhe në lehtësimin e çështjeve të lëkurës si frustrimi si ekzemë, psoriasis dhe rosacea.
Aparati tretës
Pirja e lëngut  aloe vera mund të ndihmojë për të përmirësuar dispepsi, kapsllëk dhe simptoma të tjera të zorrëve. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të lehtësuar ulcerat në stomak, hemorroide, infeksionet e traktit urinar, kolit dhe çështjet e prostatës.
Dhëmbët
Aloe Vera xhel ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës duke forcuar mishrat.
Shëndeti i përgjithshëm
Duke marrë në mënyrë orale lëng a xhel aloe mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve arthritis, të ulë nivelin e sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve. Është e njohur edhe për vetitë e saj detoksifikuese.