"OSCARS 2019"/ Olivia Colman dhe Green Book fitojnë çmim - AlpeGossip
“OSCARS 2019″/ Olivia Colman dhe Green Book fitojnë çmim

“OSCARS 2019″/ Olivia Colman dhe Green Book fitojnë çmim

Aktorja britanike Olivia Colman fitoi një Oskar në një natë kur “Libri i Gjelbër” surprizoi duke marrë çmimin për filmin më të mirë.

Colman fitoi si aktorja më e mirë për rolin e saj me një fjalim sa zbavitës aq edhe prekës.

“Libri i Gjelbër” fitoi gjithsej tre trofe, përfshirë fotografinë më të mirë, e cila pritej gjerësisht të shkonte në Romë.

Rhapsody Bohemian fitoi më shumë çmime, në total  katër, ndërsa “Roma” dhe “Black Panther” gjithashtu fituan tre çmime secili.

Ylli i ri i Hollivudit, e cila filloi si një ndihmëse në emisionin televiziv “Peep Show”, u  shokua kur emri i saj u thirr.

Glenn Close kishte qenë kandidate e fortë për rolin e saj në “The Wife”, dhe tani ka rekordin e padiskutueshëm të shtatë nominimeve pa një fitore.

Duke mbajtur lotët në skenë, Colman tha: “Është vërtet mjaft tensionuese, kjo është tronditëse. Kam një Oskar!

Ajo është gruaja e parë britanike që fitoi çmimin që prej Kate Winslet në vitin 2009