PASTRIMI I MËLÇISË/ Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë më së shumti – AlpeGossip
PASTRIMI I MËLÇISË/ Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë më së shumti

PASTRIMI I MËLÇISË/ Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë më së shumti

Mëlçia është organi më i madh në trup, dhe ende ndoshta më i nënvlerësuari.

Gjatë gjithë ditës, mëlçia juaj punon tejmase për të kthyer jo vetëm ushqimin tuaj në lëndë ushqyese, por edhe për të ndihmuar në eliminimin e toksinave në trup.

Për fat të keq, dietat moderne nuk po shkojnë në të mirë të mëlçisë. Të gjithë përbërësit e përpunuar, ushqimet e skuqura dhe sasitë e çmendura të kripës dhe sheqerit, së bashku me ndotësit e tjerë mjedisorë, apo edhe stresi, vënë në tendosje këtë organ të rëndësishëm.

Lajmi i mirë është se ka ekzistojnë ushqime të lehta për t’u gjetur në markete, e që nëse vendosen në dietën tuaj, mund t’i ofrojnë mëlçisë një pastrim të shkëlqyer.

Ndiqeni listën e këtyre ushqimeve më poshtë:

  • Perimet me gjethe të gjelbra
  • Hudhra
  • Limoni
  • Grejpfruti
  • Shafrani i Indisë
  • Brokoli
  • Avokado
  • Boronicë.