PËRDORENI/ Roli i hudhrës për trajtimin e variceve, artritit dhe një sërë sëmundjesh të tjera – AlpeGossip
PËRDORENI/ Roli i hudhrës për trajtimin e variceve, artritit dhe një sërë sëmundjesh të tjera

PËRDORENI/ Roli i hudhrës për trajtimin e variceve, artritit dhe një sërë sëmundjesh të tjera

Hudhra ka përfitime të panumërta terapeutike. Në fakt, hudhra është një nga bimët medicinale të vërtetuara shkencërisht për dobinë në shëndet, falë edhe përmbajtjes së lartë të squfurit.

Ajo, po ashtu, është e pasur me vitaminat A, B1, B2 dhe C. Për më tepër, hudhra rrit mbrojtjen e trupit, duke nxitur prodhimin e qelizave të bardha të gjakut.

KURON GRIPIN

Një apo dy thelpinj hudhre çdo ditë mund të jenë një mënyrë efikase për të parandaluar gripin. Sipas ekspertëve, ajo ka një substancë kimike të quajtur allicin. Allicin është efektiv për luftën kundër viruseve dhe baktereve.

TRAJTON VARICET

Hudhra cilësohet kurative edhe për varicet. Sidoqoftë, për të marrë rezultate, duhet që ta përdorni në mënyrë të vazhdueshme. Rekomandohet që të përzihet me vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Pas kësaj, aplikojeni në zonën e prekur në formë masazhi. Përdorimi i këtij ilaçi do të aktivizojë qarkullimin e gjakut tuaj, duke zvogëluar kështu inflamacionin në zonë.

SI ANTIBIOTIK Hudhra është një antibiotik natyral, që mund të funksionojë për çdolloj problemi të frymëmarrjes. Sidoqoftë, duhet të dini sesi ta përdorni. Nëse e bëni këtë shurup, duhet ta konsumoni ndërsa është akoma i freskët. Kjo, për shkak se me kalimin e kohës i humbet vetitë kurative.

UL PRESIONIN E GJAKUT

Hudhra përmban gjithashtu kalium, i cili zvogëlon nivelin e tepërt të natriumit dhe vepron si një diuretik i mrekullueshëm. Ndihmon në largimin e lëngjeve nga trupi, duke parandaluar grumbullimin e tyre. Si rezultat, bën një trajtim të shkëlqyeshëm për të rregulluar presionin e gjakut.

DHIMBJE NË KOCKË DHE NYJE

Hudhra është një përbërës i fuqishëm për njerëzit që vuajnë nga artriti falë selenit dhe përmbajtjes së tij të squfurit. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve dhe inflamacionit, sepse seleni ka veti antireumatike. Pacientët me artrit shpesh kanë nivele të ulëta të selenit në gjakun e tyre.