SHKENCA JEP ARSYE TË FORTA/ Pse të bësh seks çdo ditë i bën mirë shëndetit tuaj? – AlpeGossip
SHKENCA JEP ARSYE TË FORTA/ Pse të bësh seks çdo ditë i bën mirë shëndetit tuaj?

SHKENCA JEP ARSYE TË FORTA/ Pse të bësh seks çdo ditë i bën mirë shëndetit tuaj?

Shpesh e dëgjojmë, e lexojmë kudo dhe mund ta provojmë vetë: të bërit seks bën mirë për shëndetin tuaj! Të gjithë biem dakord për këtë supozim unanimisht. Shkencëtarët e thonë këtë dhe kushdo që e bën e konfirmon atë.

Tani, ne jemi akoma duke marrë lajme nga shkenca që mund të na kënaqin vetëm: nëse të bësh seks çdo ditë është një ilaç, gjithçka për të qenë në formë të plotë nga këndvështrime të ndryshme.

Në radhë të parë, të bërit dashuri çdo ditë na lejon të mbajmë trupin në formë sepse seksi është një aktivitet i vërtetë fizik.

Një marrëdhënie 30-minutëshe ju bën të humbni të njëjtat kalori si një shëtitje të gjatë ose një ecje përpjetë, ndërsa 1 orë seks i përgjigjet rreth 1 ore në palestër dhe na bën të humbim 300 kalori.

Pavarësisht nëse është dashuri e vërtetë apo tërheqje e thjeshtë fizike, të bësh seks është e mirë për zemrën. Aktiviteti fizik që bëhet gjatë seksit e mban zemrën në stërvitje, duke e lejuar atë të pompojë më shumë gjak dhe të rrisë ritmin e rrahjeve të zemrës. Kështu sistemi kardiovaskular përfiton jashtëzakonisht shumë dhe rreziku i sëmundjeve të zemrës zvogëlohet.

Nëse, siç na thotë Universiteti Queens i Belfast, konsiderojmë se të bërit dashuri më shumë se tre herë në javë na mbron nga sulmet në zemër dhe goditjet në zemër, çfarë më shumë duam?

Një pjesë tjetër e trupit të njeriut që përfiton nga aktiviteti seksual i vazhdueshëm dhe i shpeshtë janë kockat! Po, seksi ndikon në shëndetin e kockave tona përmes disa hormoneve: testosteroni tek burrat dhe estrogjeni tek gratë. Aktiviteti seksual stimulon këto dy hormone dhe duket se ndihmon në parandalimin e osteoporozës.

Për më tepër, lëvizja që bën legeni gjatë seksit është e dobishme për shtyllën kurrizore e cila kështu bëhet më fleksibël, duke i bërë muskujt vertebrorë më elastikë dhe duke përmirësuar sjelljen.

Sikur të mos mjaftonte kjo, të bërit dashuri shpesh ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të prostatës. A e dini pse? Falë kontraktimeve të muskujve gjenitale që ndodhin gjatë orgazmës. Pra, qëllimi nuk duhet të jetë vetëm seksi, por edhe arritja e kënaqësisë.

Por kjo nuk është gjithçka: të bësh shumë seks ndihmon në luftimin e migrenës. Kjo na bën të flemë më mirë dhe na bën më energjikë.

Sidoqoftë, mrekullia e vërtetë ka të bëjë me përfitimet që seksi ka në psikikën tonë! Bërja e dashurisë funksionon si një antidepresant. Nadir Farid, themeluesi i Klinikës Endokrine në Londër, na thotë: nëse jemi në një humor të mirë pasi kemi bërë seks, “kjo është falë endorfinave të oksitocinës dhe serotoninës” të cilat janë antidepresantë të vërtetë natyrorë.

Më në fund, nëse po kërkonit eliksirin e jetesës së gjatë, por nuk e keni gjetur atë ende, dijeni që seksi është përgjigjja. Oksigjeni në trupin tonë është përmirësuar dhe shenjat e plakjes janë hequr.

Tani nuk kemi më justifikime! Jeni dakord edhe ju?