Shqiptari i akuarelit/ Njihuni me Helidon Halitin, piktorin me famë ndërkombëtare (VIDEO) – AlpeGossip
Shqiptari i akuarelit/ Njihuni me Helidon Halitin, piktorin me famë ndërkombëtare (VIDEO)

Shqiptari i akuarelit/ Njihuni me Helidon Halitin, piktorin me famë ndërkombëtare (VIDEO)

Me termin akuarel emërtohet piktura e realizuar me bojëra uji, ku pigmentet bazë janë ato të bojës që treten në ujë.

Materiali në të cilën relizohet ajo është letra, por në disa raste gjen aplikim dhe në papirus.

Sot akuarelistët në mbarë botën kanë shoqatën e tyre të akuarelit, pjesë e të cilës është edhe piktori shqiptar Helidon Haliti. Artisti me famë ndërkombëtare, Helidon Haliti, është i njohur për magjinë e tij në teknikën e akuarelit./AlpeNews.al/

Për të mësuar më shumë rreth artit të tij, ndiqni intervistën e plotë: