SIMPTOMAT E KANCERIT TË GOJËS/ Si t’i vini re shenjat paralajmëruese – AlpeGossip
SIMPTOMAT E KANCERIT TË GOJËS/ Si t’i vini re shenjat paralajmëruese

SIMPTOMAT E KANCERIT TË GOJËS/ Si t’i vini re shenjat paralajmëruese

Kanceri i gojës është kanceri i gjashtë më i zakonshëm në botë, megjithatë shumë njerëz nuk dinë asgjë për këtë.

Kanceri i gojës ndodh kur zhvillohet fillimisht tumori në gjëndrat që prodhojnë pështymë, bajamet në anën e pasme të gojës dhe pjesa e fytit që lidh gojën me grykë.

Për t’iu ndihmuar të vini në dukje shenjat paralajmëruese në fillim, dentisti, bakteriologu dhe themeluesi i kompanisë Breath, Dr Harold Katz, ka zbuluar simptomat më të zakonshme dhe këshillat se si të redukoni rrezikun e sëmundjes potencialisht vdekjeprurëse.

“Kanceri e gojës mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në qiellëzën e gojës, në brendësi të faqeve, buzëve dhe mishit të dhëmbëve”

“Hulumtimet e fundit kanë identifikuar se” një numër shqetësues nuk mund të identifikojnë tre shenjat paralajmëruese të hershme të kancerit të gojës “- gunga dhe ënjtje (41%), ulcerat e gojës jo-shëruese (44%) dhe skuqjet në gojë (60%)”, ka theksuar tutje studimi.

“Duke pasur parasysh këto statistika, është e domosdoshme të kontrolloni rregullisht këto simptoma dhe të vizitoni dentistin nëse këto zona nuk shërohen brenda tre javësh.