TRAGJIKE/ Rrëzimi i autobusit u merr jetën 11 personave, 37 të plagosur – AlpeGossip
TRAGJIKE/ Rrëzimi i autobusit u merr jetën 11 personave, 37 të plagosur

TRAGJIKE/ Rrëzimi i autobusit u merr jetën 11 personave, 37 të plagosur

Të paktën 11 vetë u vranë në një aksident me autobus në jug të Ekuadorit të shtunën në mëngjes, thanë zyrtarët atje.

Tridhjetë e shtatë persona u plagosën gjithashtu në aksident, sipas një deklarate nga Agjencia Kombëtare e Transportit.

Autobusi po udhëtonte nga qyteti i Cuencës në qytetin e Loja. Departamenti i zjarrit i Cuencos ka postuar fotografi në llogarinë e tyre zyrtare të Twitter të autobusit të përmbysur dhe të dëmtuar rëndë.

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Transportit Pablo Calle tha të shtunën se shoferi i autobusit ishte shkaktar pasi udhëtonte përtej kufirit të lejuar të shpejtësisë.

Calle tha gjithashtu se po pezullonte lejen e operimit të kompanisë së autobusëve.

Kompania Pullman Viajeros Internacional e autobusëve besohet të ketë qenë e përfshirë në një tjetër aksident vdekjeprurës në vitin 2017, sipas deklaratës së Agjencisë Kombëtare të Transportit.

“Pakujdesitë vazhdojnë të jenë shkaqet kryesore të këtyre aksidenteve tragjike”, thuhet në deklaratë.

Përplasja sjell numrin e të vdekurve nga aksidente të ngjashme me autobus në rrugët e Andeve për të paktën 45 në tre javët e fundit.

Më 14 gusht, një autobus u përplas me një kamion në periferi të kryeqytetit të Quito Ekuador, duke vrarë 24 vetë.

Dy ditë më parë, 10 vetë u vranë kur një autobus që mbante tifozët e ekipit të futbollit të Barcelonës Sporting Club u rrëzua në Cuenca.