TRAJTIMET KUNDËR INFEKSIONEVE URINARE/ Arsyeja përse gratë janë më të rrezikuara – AlpeGossip
TRAJTIMET KUNDËR INFEKSIONEVE URINARE/ Arsyeja përse gratë janë më të rrezikuara

TRAJTIMET KUNDËR INFEKSIONEVE URINARE/ Arsyeja përse gratë janë më të rrezikuara

Prishja e ekuilibrave të baktereve është shkaku kryesor i shumë problemeve shëndetësore dhe ato me traktin urinar nuk bëjnë përjashtim. Shumimi i baktereve të këqija në krahasim me bakteret e mira inflamon zorrën e hollë , uretrën e traktin urinar. Gratë janë më të predispozuara të preken më shumë nga këto infeksione sepse uretra e tyre qëndron pranë anusit dhe vaginës, prandaj është më e lehtë që mikrobet të hyjnë në traktin urinar dhe të gjejnë rrugën e tyre deri në fshikëz.

Infeksioni i traktit urinar shkaktohet kur bakteret që hyjnë në uretër dhe pastaj fillojnë të shumëzohen. Nga uretra, bakteret udhëtojnë drejt fshikëz duke i bërë gjërat edhe më keq. Diabeti, seksi, problemi me veshka, kontaminimi dhe shtatëzania mund të shkaktojnë infeksione të traktit urinar. Pirja e çajrave bimor mund të qetësojë më shpejtë dhimbjen, lehtësojë acarimin  dhe ndjesinë e presionit. Është e rëndësishme të kuroni sëmundjen në kohë para se të prekë veshkën tuaj.

Këtu janë recetat e çajrave bimor që mund të ndihmojnë për të lehtësuar simptomat e infeksionit të traktit urinar

 

1. Çaj boronicë

Çaji boronicë ose lëngu i boronicave është një ilaç natyral popullor për luftimin e simptomave të infeksioneve urinare.  Por, çaji boronicë rekomandohet më shumë nga mjekët sepse lëngu mund të përmbajë më shumë sheqer nga se duhet. Çaji boronicë është i pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në shërimin e shpejtë të infeksionit. Përveç kësaj, boronicat përmbajnë një substancë të veçantë që ul rrezikun e infektimit dhe pengon bakteret nga fërkimi në indin e fshikëzës.

Rekomandohet të pihet dy herë në ditë.

2. Çaj jeshil

Çaji jeshil është një ilaç shumë i mirë alternativ për shumë sëmundje. Ai ka veti të fuqishme antioksiduese që eliminon jo vetëm bakteret por edhe  radikalet e tjera të dëmshme nga fshikëza dhe trupi juaj. Gjithashtu, ky çaj ndihmon aktivizimin e sistemit tuaj imunitar për të funksionuar në mënyrë optimale. Qendra Mjekësore e Universitetit të Marylandit rekomandon marrjen e 250-500 mg ekstrakt të standardizuar të çajit të gjelbër, çdo ditë. Ju mund të përgatisni këtë çaj në shtëpi duke përdorur gjethe të thata të çajit të gjelbër ose të gatshëm në bustina.