USHQIMET QË LUFTOJNË DEPRESIONIN/ Ja ç’duhet të shtoni në pjatën tuaj – AlpeGossip
USHQIMET QË LUFTOJNË DEPRESIONIN/ Ja ç’duhet të shtoni në pjatën tuaj

USHQIMET QË LUFTOJNË DEPRESIONIN/ Ja ç’duhet të shtoni në pjatën tuaj

Ne jemi të mbingarkuar, të lodhur dhe jo rrallë herë të rraskapitur ! Humbasim motivimin, biem në monotoni dhe pasi ke rënë në këtë grackë është shumë e vështirë të dalësh ! Megjithatë ajo që mund të vendosni në pjatë mund të ndryshojë mënyrën sesi ju e shihni jetën. Duket e komplikuar, por do e shpjegojmë në pak rreshta. Rreth 30% e amerikanëve përjetojnë çrregullime të ankthit në një moment në jetën e tyre dhe sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor gratë janë gati dyfish më të rrezikuara se meshkujt.

Duke pasur parasysh se stomaku juaj shërben si truproje për pjesën tjetër të sistemeve tuaja imune dhe neurologjike, kujdesi që duhet t’i kushtoni dietës mund ‘ju sjellë dobi afatgjatë (dhe shëndeti mendor nuk bën përjashtim)

Përderisa nuk ka ushqim magjik që mund të “shërojë” ose “të trajtojë” ankthin dhe depresionin (flisni me doktorin tuaj nëse jeni i shqetësuar), ka disa produkte që falë enzimave, mineraleve dhe lëndë ushqyese rrisin gjendjen tonë shpirtërore, nxisin prodhimin e hormonit të lumturisë

Ushqimet e fermentuara

Qershitë

Kivi

Prodhime deti

Avokado

Bishtajoret

/AlpeNews.al