VDES NË MOSHËN 95 VJEÇARE/ Marinari që shkëmbeu puthjen e zjarrtë në "New York" (FOTO) - AlpeGossip
VDES NË MOSHËN 95 VJEÇARE/ Marinari që shkëmbeu puthjen e zjarrtë në “New York” (FOTO)

VDES NË MOSHËN 95 VJEÇARE/ Marinari që shkëmbeu puthjen e zjarrtë në “New York” (FOTO)

Marinar amerikan i cili u fotografua duke puthur një të huaj në “New York’s Times Square” për të festuar fundin e Luftës së Dytë Botërore ka vdekur në moshën 95 vjeçare.

Fotoja  e George Mendonsa që u përkul dhe puthi 21-vjeçaren Greta Zimmer Friedman në ditën e “VJ” (Fitorja mbi Japoninë) u bë një nga imazhet e cila tërhoqi gjithë vëmendjen jo vetëm të amerikës por edhe në botë. Kjo foto qëndroi për vite në faqet e revistave.

Znj. Friedman vdiq në vitin 2016, në moshën 92-vjeçare.

Vajza e Mendonsa, Sharon Molleur tha se babai i saj pësoi një konfiskim dhe vdiq të dielën pas një rënie në një shtëpi. Fotografi që realizoi foton Alfred Eisenstadt nuk u dha emrat e çiftit,vetëm para disa vitesh  Mendonsa dhe Friedman konfirmuan se ishin ata që kishin pozuar në foton e famshme.

Zonja Friedman, e cila kishte punuar si asistente dentare, tha se nuk kishte qenë në dijeni të fotografisë deri në vitet 1960.

“Kjo nuk ishte më shumë se një puthje” tha ajo duke shtuar: “Ishte thjesht dikush që festonte, nuk ishte marrëdhënie  romantike”.

Z. Mendonsa kishte shërbyer në paqësor dhe ishte në pushim në shtëpi kur u realizua fotoja.

AlpeNews.al