VËMENDJE! Këto janë 10 ushqimet që duhet t’i hani çdo ditë për të pastruar arteriet – AlpeGossip
VËMENDJE! Këto janë 10 ushqimet që duhet t’i hani çdo ditë për të pastruar arteriet

VËMENDJE! Këto janë 10 ushqimet që duhet t’i hani çdo ditë për të pastruar arteriet

Kolesteroli dhe presioni i lartë i gjakut janë kontribuues në bllokimin e arterieve.

Arteriet janë enët e gjakut, përgjegjëse për transportimin e gjakut të pasur me oksigjen nga zemra në pjesën tjetër të trupit.

Një arterie normale do të jetë e fortë, fleksibile dhe elastike. Nga ana tjetër, bllokimi i arterieve është një gjendje serioze e quajtur aterosklerozë.

Gjendja është shkaku kryesor i sëmundjes kardiovaskulare, e cila përfshin sëmundjet vaskulare periferike, goditjet dhe sulmet në zemër.

Gjithashtu njihet si vrasës i heshtur pasi që gjendja nuk shkakton ndonjë simptomë.

Sido që të jetë, ekzistojnë disa lloj ushqimesh të cilat, nëse merren në baza ditore, atëherë mund të kontribuojnë në eliminimin e bllokimit të arterieve në mënyrë të ndjeshme.

Ndiqeni listën e plotë të ushqimeve më poshtë:

– Shafrani i Indisë
– Hudhër
– Xhenxhefili
– Speci i kuq
– Limoni
– Kanella
– Fara liri
– Lëng shege.